Mescid-i Aksa hâlâ tutsak, uyanın!

Kudüs’te çıkan olaylardan ötürü İsrail’i sorumlu tutan Aksa hatibi Şeyh İkrime Sabri, “Neye mal olursa olsun biz, Mescid-i Aksa’yı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. İşgal hükümeti, attığı adımlardan geri dönmeli” dedi. Şeyh Sabri, bu ayın sonunda düzenlenecek Arap Birliği zirvesine de çağrıda bulunarak, Mescid-i Aksa için üzerine düşen rolü üstlenmesini istedi.

Sabri “İşgal hükümeti, bugün namaz kılanları men etmektedir. Buna rağmen biz, içeriye alınmasak da Mescid-i Aksa’ya gitmeye devam edeceğiz. Fakat biz Arapların duruşlarını merakla bekliyoruz. Çünkü bize “intifadayı başlatın” denilirken kendilerinin sessiz sakin kalmalarını istemiyoruz. Çünkü Kudüs sadece Filistinlilerin değil tüm Müslüman ve Araplarındır. Herkes kendi sorumluluğunun farkına varsın. Arap liderleri için bu son fırsat. Mescid-i Aksa için duruşlarını netleştirmeleri gerekiyor ” dedi.

Şeyh Sabri, bugün sabah yaptığı açıklamasında da İslam ümmete sert eleştirilerde bulunmuştu. Şeyh Sabri “Biz, harekete geçilmesi için Kudüs’te olanları anlattık. Fakat üzülerek söylemeliyim ki Arap ve İslam dünyasına derin bir sessizlik hakim. Onlar, önemsiz şeyler için öfkeleniyor. Halbu ki onların Mescid-i Aksa için öfkelenmeleri gerekirdi. Kudüslüler, elleri kolları bağlı kalmayacak. Halkımız, intifadasına başlarsa hiçkimseden onay vermesini beklemez” demişti.

Hanna: Kudüs’ü Lügatımızdan Silmemizi İstiyorlar

Kudüs Ortodoks Kilisesi temsilcisi Atallah Hanna da Aksa Hatibi Şeyh Sabri’nin dahi Mescid-i Aksa’ya sokulmamasına dikkat çekerek “Tehlikeli bir dönemden geçiyoruz” dedi.

Hanna “Ben tüm Müslüman ve Hristiyanlara sesleniyorum. Kudüs bugün kültürel bir katlima maruz kalmaktadır. Kudüs etrafında kenetleniniz. Kudüs, benzeri görülmemiş, saldırılara maruz kalmaktadır. Kudüs’ü lügatımızdan silmemizi istiyorlar” dedi.

Hanna, açıklamasının devamında İsrail’in uyguladığı baskıların, Kudüs’teki varlıklarından geri adım atmalarına yol açmayacağını söyledi. Hanna “İşgal hükümetinin Kudüs’te yaptığı herşey, geçersizdir, ırkçıdır, kabul edilemez. Size teslim olmayacağız. Kudüs, Araptır, Arap kalacaktır. Kudüs, bağımsız Filistin devletinin başkenti olarak kalacaktır. Biz, Kudüs’ün Filistin’in zerresinden dahi taviz vermeyeceğiz” dedi.

Kudüs’ün Farklı bölgelerinde bugün yaşanan çatışmalarda 100’den fazla Filistinli yaralanırken 60 Filistinli da tutuklandı.

isra haber

Bir cevap yazın