Ahirette, Ermeni Soykırımı’ndan sorulmayacak mı

Ben bir Müslüman’ım. Teorik olarak nasıl olacağı hakkında tam olarak bir fikrim yok ama öldükten sonra tekrar dirileceğimize ve bu dünyada yaptığımız işler için bir biçimde hesap vereceğimize inanıyorum…  1915 sonrasında bu topraklarda doğan, mürekkep yalamış, okumuş yazmış, gazetecilik, bakanlık, başbakanlık yapmış Müslümanlara bu sorunun sorulacağını biliyorum;

1915’te olan olaylar hakkında ne düşünüyorsun?

Biliyorum, çünkü; Benim inandığım dinde bırakın çocukların kadınların öldürülmesini, savaş sırasında genç bir ağacın dalını kırmak bile haram. Benim inandığım dinde bir kötülüğü görünce bırakın onu savunmayı elinle olmazsa dilinle o da olmazsa kalben buğz ederek onunla mücadele etmen gerek. Benim inandığım dinde bırakın “Benim dedem soykırım yapmış olamaz” demeyi, Allah’ın peygamberi “Suç işleyen benim kızım dahi olsa onu cezalandırırım” der.

Benim inandığım dinde bırakın Ermenilerin malları üzerinde oturmayı, emanete ihanet etmeyi, kul hakkına Tanrı bile karışamaz.

İşte bu yüzden aynı dine inandığımız Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve Sayın Dışişleri Bakanı ve Ermeni soykırımı konusunda ulusalcıların arkasına takılan diğer Müslüman kanaat önderleri!

Evet, karşınızda oryantalist, İslamofobik önyargılarıyla hareket eden Batılı parlamentolar var, bu sizi çok kızdırıyor. Evet, Ermeni diyasporası çok öfkeli ve anlayışsız. Ama o gün bu soru size sorulduğunda bunların hiçbir hükmü olmayacak, emin olun.

O gün bırakalım tarihçiler karar versin, arşivlerimizi açalım da diyemeyeceksiniz.

O gün 100 bin daha az ölü çıkarmak için tarihçiliği bir ceset sayıcılığına çeviren Halaçoğlular da imdadınıza yetişecek kadar yakında olmayabilir.

O yüzden bırakın İsveç Parlamentosu’nun, ABD Kongresi’nin, İngiliz Avam Kamarası’nın ne diyeceğini.

Siz Bosna’ya, Gazze’ye haklı olarak soykırım diyenler. O gün o soru size sorulduğunda siz ne diyeceksiniz ona karar verin.

Vatanımızı savunduk mu? Onlar da bizi öldürdü mü? Şahitlik için gaddar Boğazlıyan Kaymakamı’nı mı çağıracaksınız yoksa onu, gaddarlığı yüzünden Allah adına uyaran Boğazlıyan Müftüsü’nü mü? Hangisinin şahadeti orada daha çok geçer? “Yok yapmamışlardır” diye kefil olduğunuz Sosyal Darwinist, pozitivist İttihatçı kadroların geçer mi?

O yüzden bırakın bu beyhude direnci. Bırakın İttihatçıların günahlarını savunarak onlara ortak olmayı.

Müslümanlar 1915 için yeni bir dil kursun.

Bu toplumu bu korkunç trajediyle açık sözlü ve pedagojik kaygıları olmayan laik- liberal-sol tarihçiler ve yazarlar yüzleştiremeyecek çünkü.

Bunu en az hasarla ancak siz yapabilirsiniz.

Soykırım demeyin, “1915 Günahı” deyin.

Bırakın İttihatçıların torunları dedelerinin hatalarını savunmayı sürdürsün, siz bu günaha daha fazla ortak olmayın.

İnkâr sürdükçe günah sayacı aleyhinize işliyor çünkü…

Yıldıray Oğur, Taraf

Bir cevap yazın