Türkiye’de özgürlük, Belçika’da yasak Danıştay’dan dönüyor

Geçtiğimiz 11 Eylül’de Belçika’nın Flaman yönetimindeki devlet okulların tamamında öğrenci ve öğretmenler için başörtüsü yasağı getirilmişti. Anvers şehrindeki iki lisenin öğrenciler için başörtüsü yasağı getirmesiyle tırmanan gerilim, yasağın 700 kadar devlet okulunu kapsama kararıyla tavan yapmıştı. Çok sayıda öğrenci mağdur olurken, okul değiştirmek zorunda kalan bir kız öğrencinin başvurusunu inceleyen Danıştay, Flaman Devlet Okulları İdaresi’nin yasak kararını iptal etti.

Danıştay’ın gerekçesi ise genel yasak kararının Anayasa’nın ilgili maddesiyle çelişip çelişmediğinin araştırılmasını istiyor. Anayasa’nın 24. maddesine atıfta bulunan Danıştay, Anayasa Mahkemesi’nin kararını bildirinceye kadar başörtüsü yasağının geçersiz olduğuna hükmetti. Fakat bu, okul idarelerinin kendi inisiyatiflerinde olan başörtüsünü yasaklama kararını etkilemiyor. Sadece bu yönde genel bir yasaklamanın getirilip getirilemeyeceğine bakılacak. Yani söz konusu Anvers’teki iki lisede başörtüsü yasağı halen geçerli.

Diğer yandan Danıştay’ın başörtüsü lehine verdiği karar birçok kesimce sevinçle karşılandı. Göçmenler Platformu, çok sayıda kız öğrencinin mağduriyetinin bir yıl da olsa giderilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Anayasa Mahkemesi’nden artık bu tartışmaya kalıcı bir şekilde son vermesini bekliyor.

Flaman Yeşiller Partisi’nden Meyrem Almacı da konuyu yakından takip ettiğini kaydetti ve “Yasak şimdilik (2011- 2012 okul yılı için) kaldırıldı, umarım Anayasa Mahkemesi yasağı tamamen kaldırır. Artık Türk ve yabancı asıllı meslektaşlarımız kendilerini saklamamalı. Yasağa hep beraber karşı olduğumuzu belirtmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Zaman

Bir cevap yazın