Kocaeli (257) Katsayı adaletsizliği kaldırılamadı

Değerli Basın mensupları, herkes için hak ve adaletin tesis edilmesini istemek için yılmadan 257 haftadır bizleri yalnız bırakmayan dostlarımız hoş geldiniz.

Üniversite adaylarının tedirginlikle beklediği karar nihayet açıklanmıştır. YÖK üniversite girişte uygulanan yeni katsayı oranlarını belirlemiştir. Alınan kararla üniversite adaylarının puanları kendi alanları ile ilgili tercihte 0,15 alan dışı tercihte ise 0,12 katsayı ile çarpılarak belirlenmesi öngörülmüştür.

Bu kararla meslek liseliler ile diğer liselilerin öğrencileri  arasında 15 puanlık bir fark oluşturmuştur. Herkesin bildiği gibi üniversiteye yerleşmede 1 puanlık farkın bile binlerce öğrencinin sıralamasını değiştireceğine göre 15 puan gibi yüksek farkın ne derecede sınava etki edeceği aşikardır. YÖK bu aldığı bu kararla yüzbinlerce meslek liseliyi üzmüştür. 

İmam Hatip Liselerinin amacında belirtildiği üzere öğrencilerin yetenek ve başarılarına göre hem mesleğe hem de yükseköğretime hazırlanmalarını sağlamaktır. Yükseköğretim hakkı kısmen engellenen imam hatip liseliler sadece kendi mesleki alanlarına yönlendirilmek istenmektedir. Halbuki şu bir gerçektir ki imam hatip lisesine oğlunu ya da kızını gönderenler sadece imam hatip ya da Kur’an-ı Kerim öğreticisi olsun diye göndermemektedirler.

Halkın bu konudaki hassasiyetleri göz ardı edilmektedir. Türkiye’deki İmam Hatip Okullarını sadece imam yetiştiren okullar, meslek liselilerini de sanayide ara eleman olarak yetiştiren bir anlayış çok doğru değildir. Mühendislik fakültesine neden bir meslek liseli gidemesin, ya da tıp eğitimine neden bir imam hatipli gidemesin. Bu anlayışın mutlaka değişmesi gerekmekte olduğuna inanıyoruz.

Belçika’ nın Flaman bölgesinde geçtiğimiz 11 Eylül’de devlet okulların tamamında öğrenci ve öğretmenler için başörtüsü yasağı getirilmişti. Çok sayıda öğrenci mağdur olmuştu. Fakat mağduriyete uğrayan bir kız öğrencinin başvurusunu inceleyen Danıştay, Flaman Devlet Okulları İdaresi’nin yasak kararını iptal etmiştir. Belçika Danıştay’ ının başörtüsü lehine verdiği karar birçok kesimce sevinçle karşılanmıştır.

Ülkemizde de bu insan haklarına aykırı  başörtüsü yasağının da bir an önce kaldırılması, kadınlara yönelik ayrımcılığın sona ermesini istiyoruz. Yasak bitene kadar yasağa karşı bir ses olmak için bu meydanda olmaya devam edeceğiz. 

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu adına

Kocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği (KİHMED) üyesi

Amine Önder

Bir cevap yazın