Anayasa değişikliğinde gündem yine “başörtüsü”

Türkiye yeni bir anayasa değişikliği tartışması yapıyor. AK Parti, değişiklikle konuyu çözüme yönelik hiçbir adım atmasa dahi CHP’nin bu konudaki yasakçı tutumu anında gündem oluşturuyor. Evet, aslında yeni değişiklik paketinde hiçbir çözüm vaadi olmasa dahi, pratikte ortaya çıkabilecek bir durum ihtimaline karşı teyakkuzda olan CHP, AK Parti’ye muhalefet ederken; bir yandan da “Hükümet başörtüsü sorununu çözmeye çalışıyormuş” gibi bir yanılgı oluşturuyor kamuoyunda…

Tartışma şurdan çıkıyor: “Mevcut Anayasa’da kişilerin kanun önünde eşitliğini düzenleyen 10. maddenin ikinci fıkrası şöyle; “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.” Ak Parti’nin değişiklik teklifinde, bu fıkraya bir cümle eklenmesi öneriliyor; “Bu maklatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz…” İşte tüm tartışmayı çıkaran da bu ek cümlecik.

CHP bu hüküm ile birlikte yüksek öğrenimde başörtüsünün serbest kalacağını savunuyor. Aslında bu da bir tuzak. CHP böyle bir savunmayla “zaten başka alanda serbest olamaz ama bunlar üniversitelerde özgürlük istiyor” düşüncesiyle barajı çok önde kuruyor.

CHP Anayasa Komisyonu üyesi, Konya Milletvekili Atilla Kart Hürriyet Daily News’ e “Bunu bekliyorduk. Türban sürecini başka sekilde aşmanın yöntemi olarak getirilen bir düzenlemedir.Anayasada alt zemini hazırlanıyor. Daha önce Anayasa 10 ve 42 maddede bunu denediler Anayasa Mahkemesi’nden döndü. Burada yine bu amaca ulaşma çabası görülüyor. Ancak başarılı olamazlar Anayaas Mahkemesi kararları ortada. Bunun aşılması zor ama hükümet ‘ben çaba harcadım olmadı’ deme niyetinde” dedi.

Hükümet, acaba bu konuda CHP’yi haklı çıkarmak için bir adım atar mı, göreceğiz? Yoksa Kemalist yobazlarla gerçekleşmeyecek bir uzlaşı uğruna bu adımı da geri çeker mi?

Bir cevap yazın