Profesörden başörtülü anneye özür geldi!

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Hastanesi Çocuk Acil Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Halit Çam, hastanede öğrencilerle beraber vizite yaparken, başörtülü Sevda Akçay’a tesettüründen dolayı sarfettiği olmadık hakaretlerinden dolayı aileden özür dileğini söyledi. Prof. Çam, havale geçiren çocuğunu hastaneye getiren Sevda Akçay’a başörtüsünden dolayı; “Baksana şu kıyafetine, tabii ki kalsiyum eksikliği olur. Bu kıyafetin neresinden güneş girecek. Sen hiç mayonu giyip deniz kenarında güneşlenmedin mi?” şeklinde hakaret dolu sözler sarf etmişti.

Konuyla ilgili olarak Vakit’e açıklama yapan Prof. Çam, Sevda Akçay’a herhangi bir kastının olmadığını söyledi. Çam, anne Akçay’ın söylediği sözlere alındığının farkında olmadığını ve yaşanan durumdan dolayı kendisinden ve ailesinden özür dilediğini belirtti.

ANNE SEVDA AKÇAY, TOPLUM İÇİNDE RENCİDE EDİLDİ

Doktor Halit Çam’ın anne Sevda Akçay’a hakaret ettiği sırada olaya şahit olan başka bir hasta refakatçisi Sevda Enes ise yaşanan olayı Vakit’e anlattı. Enes, yaptığı açıklamada, Doktor Çam’ın anne Akçay’ı başörtüsünden dolayı toplum içinde rencide ettiğini belirtti. Enes; “Hakaretler karşısında Sevda çok kötü bir duygu yaşadı, morali çok bozuldu ve eli ayağı titredi. Yüzünün rengi de kaçtı” dedi.

ÖZGÜR-DER: Olayın üzeri örtülemez

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (ÖZGÜR-DER) konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu satırlara yer verdi: “Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaşanan olay çirkin olduğu gibi, inanca ve insan kişiliğine yöneltilmiş saygısızlık ve kabalık olarak değerlendirmek gerekiyor. Bir takım tıbbi bahaneler ileri sürerek Müslüman bir bayanın onurunun kırılması olayının üzeri örtülemez. Yasakçıların gözleri o kadar kararmış ki her türlü olayın gerekçesi olarak başörtüsünü görebiliyorlar. Asıl hastalık budur. Ayrıca üniversite rektörlüğü hasta yakınlarına inançlarından dolayı yapılan bu edepsizlikle ilgili olarak da soruşturma açmalıdır.”

İNCELEME BAŞLATILDI

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hızır Aslıyüksek yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak inceleme başlatıldığını söyledi.

HÜSEYİN KULAOĞLU / VAKİT

One thought on “Profesörden başörtülü anneye özür geldi!

  • Böyle densizlik olamaz. Kendini modern zanneden ilkel davranan şahıs zihniyeti değil de nedir bu? Esefle kınıyorum…

Bir cevap yazın