30 Mart “Toprak Günü” geliyor, farkında mısınız?

30 Mart tarihi Filistin’de her yıl Toprak Günü olarak kutlanmaktadır. Bundan elli yıl önce yani 30 Mart 1948’de siyonist işgal devletinin resmileştirilmesi için ilk önemli adım atılmıştı. Bu yüzden 30 Mart tarihi, Filistin topraklarının bütünlüğünün yeniden gündeme getirilmesi, siyonist devletin bir işgal devleti olduğunun vurgulanması ve Filistin topraklarında siyonistlerin meşru bir haklarının olmadığının dile getirilmesi amacıyla Toprak Günü olarak kutlanmaktadır. 30 Mart’ın Toprak Günü olarak kutlanması geleneği 21 yıldır sürdürülüyor.

İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarındaki en tehlikeli örgüt olarak kabul ettiği İslami Hareket lideri Şeyh Raid Salah’ın yardımcısı Şeyh Kemal Hatip, dün akşam Tel Aviv Üniversitesi’nde konuştu.

Toprak günü münasebetiyle üniversitedeki Arap öğrencilerin oluşturduğu İkra Topluluğu tarafınan düzenlenen etkinlikte söz alan Hatip, “Dengeler altüst oldu. Mazlum, zulmetmekle, terörist saldırılar gerçekleştirmekle suçlanıyor. İşgalci ise mazlum rolünde. Buradan bir kez daha mukaddesatımızı savunma hakkımız olduğunu teyid ediyoruz” dedi.

Kudüs’ün tarihiyle ilgili bir takım yanıltıcı açıklamalar üzerine görüş bildiren Şeyh Hatip, Üniversite gençlerini Kudüs’ün kimliğini korumak için çalışmaya davet etti.

Şeyh Hatip “Sadece slogan ve gösterilerle yetinmemiz mümkün değildir. Topraklarımızı korumak için lider ve halk düzeyinde somut adımların atılması gerekiyor” dedi.

Kaynak: Vahdet / İsra Haber

Bir cevap yazın