Akyazı (165) CHP ne hakla ayrımcılık yapıyor?

Anayasa değişikliği ve seçim tartışmalarının yoğunlaşmaya başladığı bu günlerde derin devlet davalarıyla ilgili yaşanan hukuki sürecin yargı oligarşisi tarafından nasıl etki altına alınmaya çalışıldığı bir kez daha gözler önüne serilmektedir.

Son olarak kamuoyunda balyoz darbe planı olarak bilinen eylemleri nedeniyle tutuklanan ve aralarında eski 1. ordu komutanının da bulunduğu 19 şüpheli, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından yaz kararnamesiyle atanan bir hakimin verdiği tahliye kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. Balyoz darbe planı ve Ergenekon soruşturmasında tek bir tutuklama kararı vermeyen bu ha kimin hukuk mantığının hangi amaca hizmet ettiği ortadadır. Bu toplu tahliyeler yargının bağımsızlığını tahrip etmektedir ve HSYK derin devlet davalarına şaibe karıştırarak dolaylı şekilde müdahil olmaktadır. HSYK tarafından son dönemde atanan bütün hakimlerin mercek altına alınması ve ver dikleri kararların dikkatlice izlenmesi gerekir.

Öte yandan başörtüsü yasakları ve din özgürlüğü ihlalleri hız kesmeden devam etmektedir. Geçtiğimiz günlerde Amasya Er Eğitim Tugayındaki çocuklarının yemin törenine giden anne ve babalar sakal ve başörtüsü yüzünden engellenmiş ve törene sokulmamıştır. İnsanları kılık kıyafetleri yüzünden aşağılayan ve cezalandıran anlayışları bir kez daha lanetliyoruz.

İzmir’de ise belediye otobüslerinden öğrenci indirim kartıyla yararlanmak isteyen başörtülü öğrencilerin fotoğrafları belediye yetkilileri tarafından geri çevrilmekte ve öğrenciler bu utanç verici ayrımcılık nedeniyle mağdur olmaktadır. Başörtüsü yasağının saçmalık ötesi bir boyut kazandığı İzmir de CHP’li belediyenin uygulamaları inanç özgürlüğünün, seyahat özgürlüğünün açık bir ihlali olup aynı zamanda özel hayata da müdahale anlamına gelmektedir. Belediye hangi hakla parası karşılığı hizmet vermek zorunda olduğu insanları bu şekilde kategorize edip ayrımcılık yapabilir, bu keyfiliği nereye dayandırmaktadır?

Görüldüğü gibi ülkemizde hukuk ve insan hakları çerçevesinde gelişen sorunlar ve ihlaller nedeniyle oldukça sancılı bir süreçten geçiyoruz. Temennimiz bütün sorunların hukuk ve adalet temelinde biran önce çözüme kavuşturulmasıdır. Akyazı Başörtüsü Platformu olarak bu amacın gerçekleşmesi için çalışmalarımıza aynı inançla devam edeceğiz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu

Bir cevap yazın