Kütahya (26) Vicdanın sesi olalım!

Kütahya Mazlumder adına Aliye Özkul’un basın açıklamasın okuduğu eylemde Kütahya’ya bir panele konuşmacı olarak gelen Zeynep-Der kurucu başkanı Sabiha Ateş Alpat da bir konuşma yaptı.

Basın açıklamasının tam metni:

Altı ayı geçen bir süredir başörtüsüne özgürlük ana başlığı altında bu meydanda başlayan cumartesi eylemlerimiz, inanç özgürlüğüyle birlikte toplumuzu ve dünyayı ilgilendiren pek çok konuda, kanaatlerimizin ve taleplerimizin dile getirildiği sivil bir harekete dönüşmüştür. Kimi zaman başörtüsüne ve bu ülkede inancın yaşanmasına set çekilmesini eleştirdik, kimi zaman 1930’lardan kalma pozitivist eğitim yaklaşımının sadece İslam’a değil ülkede kendi dini öğrenmek ve din adamı yetiştirmek isteyen Ortodoksları da mağdur ettiğini bu meydanlarda belirttik. Kimi zaman Filistin, doğu Türkistan, ırak ve Afganistan gibi dünyanın zalimlerine ses çıkartmadığı bölgelerle ilgili çifte standart yapıldığını haykırdık. Kimi zaman ülkemizin darbe alışkanlığından vazgeçmesi gerektiğinden bahsettik. Kimi zamansa toplumsal kesimleri birbirine düşürüp skandallardan nemalanan mafya, terör gibi asalak oluşumların yaydığı hamaset enformasyonuna karşı insanları kin ve önyargı duvarlarını yıkmaya davet eden açıklamalarda bulunduk.

Dünya ve Türkiye üzerinde cereyan eden zulümlerin hızına erişmemiz mümkün değildir. Zulümleri engellemeyi sağlayacak yasalar, kurullar, uluslar arası mahkemeler sonuna kadar kullanılsalar da görünen o ki kötülüğü ancak formalite kısımlarını törpüleyebilmektedir. Hak savunuculuğu ve kötülüğe karşı yaptırımlar çok basit bir meziyetin artık yüreklerde olmaması nedeniyle işlevsizleşmiştir. Yok, olmaya yüz tutmuş bu erdem VİCDANDIR.

İşte bugün şehrimize çağlar öncesinden çağları aşan, karanlıkları aydınlığa kavuşturan VİCDANIN SESİ Peygamberimiz HZ. Muhammed (sav) ‘i anlatmak üzere Kocaeli’nden zamanın Zeynep’i olmak için mücadele eden değerli aktivist Sabiha Ateş Alpat hanımefendi teşrif etmişlerdir.

Türkiye’nin önemli Stk’larından olan Zeynep-der kurucu başkanı Sabiha hanımı VİCDANIN SESİNİ bizlere hatırlatmak üzere buraya davet ediyoruz.

Zeynep-der kurucu başkanı Sabiha Ateş Alpat’ın konuşması

Hakka şahitlik etmek adına , bir kez daha hakkı haykırmak için buradayız.Hak ve batıl mücadelesi insanlık tarihiyle başlamış olup kıyamete kadar da devam edecektir.Allah İnsanı boşuna yaratmadığını ve başı boş bırakmadığını Hayat kitabımız Kur’an’da bildirmektedir.. Yaratılış gayesini öğretmesi için baş öğretmenler tayin eden Allah, insanlığın son baş öğretmeni olarak Hz. Muhammed(sav) i görevlendirmiştir.

Dünyaya teşrif ettiği günlere tekabül eden bu ayda,yalnızca O’na inananların değil,inanmayanlarında, sözüm ona insan hakları savunucularının da,devletlerini güzel yönetmek isteyen yöneticilerinde örnek alması gereken tek adrestir Hz. Muhammed(sav)…

O, insanlığın ve insanların zulüm girdabında can çekiştiği bir dönemde teşrif etmiş ve Dünyayı bir gül bahçesine çevirmiştir.Tarihin hiçbir döneminde yaşanmayan Asrı saadet,insanlığa bıraktığı en büyük mirastı..

Her dönemde var olan statükocu,yasakçı zihniyete,her türlü sömürüye,ilahlık taslayarak halkı güdümüne almak isteyenlere “La” çağrısıyla,direnişi,boyun eğmemeyi,güdülmemeyi öğretti. Çağrıya “illa” ile evet diyenler o gün olduğu gibi bu günde asla zulme rıza göstermeyeceklerini, statükoya boyun eğmeyeceklerini,kimsenin güdümüne girmeyeceklerini,kendilerine hükmetme yetkisinin yalnızca Allah’ın olduğunu ilan ettiler.

İşte bugün burada kadını ve erkeği ile bu çağrının,bu vicdanın sesine “illa” diyenler olarak

“Onlar sağırdırlar işitmezler,kördürler(hakkı) görmezler” ayeti kerimesinin farkında lığı ile ama tarihsel sorumluluğumuz gereği, çağrımızın başındaki “la” ile direneceğimizi deklare ederken;

Mümine kadının vazgeçilmezi olan tesettürümüzü yasaklamaya kimsenin salahiyeti yoktur ve kimseninde gücü buna yetmeyecektir. Tek kişi kalsak dahi yasakçı zihniyete boyun eğmeyeceğimizi yineliyor ve Tarihin bu yasakçı zihniyeti affetmeyeceğini bir kez daha dünyaya hatırlatıyoruz…

Bir cevap yazın