Saratov’da başörtülü genç kıza saldırı

Rusya’da başkent Moskova’da düzenlenen bombalı saldırıların ardından müslümanlara yönelik baskılar artarak devam ediyor. En son saldırı haberinin geldiği Saratov şehrinde lise öğrencisi bir kız başörtülü olduğu mağdur oldu.

Rus basınında yer alan habere göre, Milli Tatar Lisesi öğrencisi Viktoriya Kadırova, okula gitmek üzere geldiği otobüs durağında saldırıya uğradı. Babası Sergey Kadırov’un verdiği bilgiye göre, genç kıza saldıranlar başörtüsünü yırttı, hakaret etti.

Ciddi darbeler alan müslüman kıza etrafta bulunanlardan kimsenin uzun süre yardımcı olmadığını söyleyen babası, kızının kaçmaya çalıştığını ancak başaramadığını anlattı. Emniyette şikayetçi olan mağdur kız ve babası saldırganların yakalanmasını ve cezalandırılmasını talep etti.

Kafasına ağır darbeler alan Viktoriya Kadırova’nın tedavi altına alındığı, hayati tehlikesinin bulunmadığı ifade edildi.

Altay’da İslam eğitim merkezi kapatılacak

Öte yandan, Rusya’nın Altay Cumhuriyeti’ndeki “Gornıy Altay” İslami Eğitim Merkezi de mahkeme kararıyla kapatılıyor. Savcılığın, 3-17 yaş arası çocuklara temel İslam eğitimi verilen merkezi ‘izinsiz’ olduğu gerekçesiyle kapatma başvurusu yaptığı bildirildi.

Rusya Adalet bakanlığına faaliyete ile ilgili bilgi vermemekle suçlanan İslami Eğitim Merkezi yöneticileri, merkezin mali kaynağı, mal varlıklarının kullanılması, yabancı teşkilatlar ve vatandaşlardan aldıkları mali destek gibi konularda bilgi sağlamamakla da suçlandı. Rus yetkililer, vergi ödemeleri ve diğer harcamalar konusunda da ciddi sıkıntıların olduğunu iddia edildi.

Altay cumhuriyeti Müslümanları lideri Canpolat Ohtaubayev ise, gerekli tüm çabaların gösterilmesine rağmen merkezin kapatılmasını engelleyemediklerini duyurdu.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın