Akyazı (166) Bu topraklarda köleler yaşamıyor

Bu Pazar günü yarın üniversite sınavının ilk aşması yapılacak. Sınava girecek olan kız öğrencilerin psikolojik baskılarla eğitim haklarını engellemek hukuksuzluğa tevasul etmek hiç kimsenin hakkı değildir. Kız öğrenciler sınava başörtüleri ile rahatça girip arkadaşları gibi özgürce sınav salonunda yerlerini almalıdırlar. Eğitim sistemindeki bu ideolojik baskılar tek tip eğitim anlayışı ve dayatmacı eğitim mantığının bittiğini görmek istiyoruz.

Kat sayı eşitsizliğinde olduğu gibi Danıştay verdiği kararla pek çok kararında halkı nasıl bir hukuk zihniyetinin tahakkümü altında tuttuklarının açık göstergesidir. İnsanların üzerine balyoz indirmeyi planlayanları sorgulama görevlerini yerine getiren savcıları açığa alarak meslekten ihraç gibi icraatlara imza atan HSYK’nın da yargıda nasıl bir kast sistemi temsil ettiği ortadadır.

Açıkça bilinmelidir ki bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar köle değildir. Toplumsal hayatı felç etmeye kimsenin haddine değildir. On yıllardır topluma ağır baskılar altında tutarak ülke ekonomisini iç edip gençliği uçuruma sürükleyenlerden hesap sorulmasın mı?

Bir avuç azınlık bütün nimetleri kendi aralarında paylaşsın. 75 milyon vatan evladı siyasal ve ekonomik eşitsizlik sebebiyle inim inim inlesin. Bu mu demokrasi, bu mu laiklik anlayışı, bu mu Kemalizm anlayışı. Hayır!

Bu hukuksuzluğu be vicdansızlığı kınıyoruz.

Herkes için özgürlük herkes için adalet diyoruz.

Tüm bu hastalıklı yapının değişmesi için biran önce anayasa değişikliğinin yapılmasını ülke ve insanlarını seven herkes katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Mevcut iktidar muktedir olduğunu artık ortaya koymalı hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri tamamen ortadan kaldıracak sömürü düzenini tamamen bitirecek değişiklik yapmalıdır.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya İl Bşk.Yrd.

Mahmut ALEMDAR

Bir cevap yazın