Kocaeli: 17 Nisan yürüyüşünde İzmit’te buluşalım!

Hükümet demokratik açılım ile herkesin kendisini eşit ve özgür vatandaş hissetmesini sağlamak amacıyla yola çıkmıştı. Hükümetin yıllardır üzeri örtülen, görmezden gelinen ve çözümü sürekli ertelenen meselelerin üzerine azim cesaret ve kararlılıkla gitmek istemesi önemlidir. Demokratik açılım süreci sekteye uğramadan devam etmelidir. Açılımın içi mutlaka doldurulmalı, gerekli düzenlemeler bir an önce hayat geçirilmelidir.

Bu açılım sürecinde ülkemizde en çok mağdur edilen dindar kesim üzerine baskılar devam etmektedir. İnanç özgürlüğü adına da bir şeyler yapılması gerekmektedir. Sorunları halının altına süpürmeye çalışarak, sürekli topu taca atma anlayışına son verilmelidir. Çözümü ertelenen anlayışı halkımız çok iyi değerlendirmektedir. Başörtülü kadınlarına yapılan ayrımcılık can yakıcı bir şekilde devam etmektedir. Bu ülkede halkın % 62’sini oluşturan başörtülü kadınlara seçimlerde sandık gözetmeni olarak bile görev verilemezken, 1934 yılında kadınlara verilen seçilme hakkından söz etmekte bir o kadar anlamsız kalmıştır. Yükseköğrenim hakları elinden alınanlar bu ülkenin kaçıncı sınıf vatandaşları ki, onların sorunları görmezden gelinmektedir.

Hükümet anayasa değişikliği paketini açıklamıştır. Bu paketin ülkemiz açısından faydalı olacağı kanaatindeyiz. Siyasi partilerin kapatılmasının zorlaştırılması, memura toplu sözleşme hakkının getirilmesi, Anayasa Mahkemesi ve HSYK’nın yapısının değişmesi, 12 Eylül’e yargı yolunun açılması, askere sivil yargı yolunun açılması düzenlemeleri demokratikleşme sürecinde yapılan önemli değişimlerdir. Fakat yüksek yargıda yapılması düşünülen değişikliklerin yargı reformu ile birlikte yapılmasında fayda olacağını düşünmekteyiz.

Yapılması düşünülen değişiklikler 1982 Anayasasına yeni bir yama getirmiştir. Bu yamalardan sıyrılıp yeni bir sivil anayasa mutlak surette hazırlanmalıdır. Bu yeni anayasa toplumsal mutabakatı sağlamalıdır. Kişilerin hak ve özgürlüklerini genişleten, demokratikleşmenin önündeki engelleri kaldıran bir anayasa olmalıdır.

17 Nisan Cumartesi günü Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu olarak İzmit Merkez Bankası önünden saat 13:30 da başlayacak olan başörtüsüne özgürlük yürüyüşümüze tüm halkımızı bekliyoruz.

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Başkanı

Çetin TAHTACI

Bir cevap yazın