Kütahya (27) Silahları susturun

Yasa dışı örgüt kadrolarının tasfiyesiyle adeta mühimmatların,lav silahlarının,c3 ve c4’lerin çimen gibi dört bir yandan bittiği, ABD’den sonra milli gelirine oranla silahlanmaya en fazla para harcayan ülkeler arasında yer alan,Televizyonlarda yayınlanan ve yüksek reytinglerle seyredilen mafya dizileriyle ve çoğunlukla internet kafelerde oynatılan şiddet içerikli “ateş et” komutunu taze beyinlere yerleştiren bilgisayar oyunlarıyla, silah taşıma ve kullanmaya duyulan özentinin giderek arttığı ülkemizde özellikle düğünlerde ve futbol müsabakalarının yoğunlaştığı dönemlerde, basında “Maganda Kurşun” adıyla nam salan usulsüz silah kullanımının yol açtığı kazalar, basın ve medya kuruluşlarının haber ve yorumlarına yansıyarak kamuoyunu artan şekilde meşgul etmektedir.

Silah kullanımının artması ve yaygınlaşması, devlete, kamu düzenine ve kolluk kuvvetlerine duyulan güveni zedelemekle beraber;Toplum,devlet organlarının üzerine düşeni yapamadığı ve aciz kaldığı hususunda güvensizlik psikolojisine itilmektedir. Bu güvensizlik psikolojisinin bizzat kendisi de bireysel silahlanmayı körüklemektedir.

Silahlarla ilgili uygulamaların, AB mevzuatı ile TCK’ ya uyumlu hale getirilmesi ve mevzuatın tek yasada toplanması amacıyla hazırlanan “Silah Kanun Tasarısı”,bu hafta TBMM İçişleri Komisyonunda görüşmeye açılmıştır.

Kamuoyunda, havaya ateş eden kimseler ile ruhsatsız silah taşıyan kimselerin adliyeye intikal ettirilmesi halinde, öngörülen cezaları alt limitten aldığına ve bunun da para cezasına çevrildiğine dair yaygın kanaat bulunmaktadır. Bu sebeple, yeni tasarıya göre de cezai müeyyidenin toplum üzerinde caydırıcılığı yetersizdir.

Vatandaşlar tarafından edinilen silah sayısındaki artışın en önemli etkeni, silah fiyatlarının her geçen gün düşmesidir. 1990 yılı öncesi, orta değerdeki bir ruhsatlı hafif silah ortalama bir lüks daire veya araba değerinde fiyatla alıcı buluyorken, bugün, ruhsat masrafları hariç 100 YTL’ ye kadar inen fiyatlarda hafif silah satın alınabilmektedir. Özellikle yerli silah sanayisinin de devreye girmesinden sonra, silah fiyatlarının bireysel silahlanmayı sınırlandırıcı etkisi tamamen ortadan kalkmıştır.

Gençleri şiddete yönlendirmekten başka hiçbir faydası olmayan ve ateşli silahların usulsüz kullanımını kışkırtan kuru-sıkı tabancaların ithali, üretilmesi, satışı, bulundurulması ve taşınması yasaklanmalı,silah satışı cazip bir ekonomik alan olmaktan çıkartılmalıdır.

Son olarak;Geçtiğimiz hafta Kütahya’ da iki grup arasında çıkan silahlı kavgada ağır yaralanarak tedavi altına alınan ancak yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybeden polis memuru Melih Çimen’e Allah’tan rahmet ,acılı ailesine sabır diliyoruz..

SİLAHLARI BIRAKIN!! Çağrısı Silah sesleri arasında kaybolmasın…

MAZLUMDER Kütahya şubesi üyesi

Esra Efe

Bir cevap yazın