Başörtüsü yürüyüşünün afişlerine de saldırdılar!

17 Nisan’da Kocaeli’de yapılacak Başörtüsüne Özgürlük Yürüyüşü’nün bez pankartları, yerlerinden söküldü. MAZLUMDER Kocaeli Şubesi başkanı Çetin Tahtacı, Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu Başkanı Ahmet Özen, Gençlik-Der’den Hanzale Yayla ve Sağlık-Sen den Selahattin Mengül’ün de hazır bulunduğu bir basın açıklaması yaparak “Kocaeli’de bundan 5 yıl önce başörtüsü yasağına karşı bir eylemler başlatılmıştı. Bu eylemler 17 Nisan 2010 Cumartesi günü 261.Hafta ve 5.yılını doldurup 6.yılına başlayacaktır. Yapılan eylemler en temel insan hakkı olan başörtüsünün yaşamın her alanında serbest bırakılması içindi. Bu amaçla her yıl dönümümüzde Mazlumder Kocaeli Şubesi organizasyonu ve Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformunun desteği ile eylemlerimizi büyük bir yürüyüş tertip etmek suretiyle, Türkiye’de unutturulmaya çalışılan bu yasağa karşı ortak bir ses çıkartmayı hedefledik. Yürüyüşümüzle ilgili tüm yasal bildirimler yapılmıştır. Ayrıca afişler içinde İl emniyet müdürlüğüne kanuni bildirimler de yapılmıştır.

Yürüyüşümüz için hazırlanan bez afişler Perşembe akşamı asılmış, aynı gün sabah olmadan birileri tarafından, toplamda 35 afişimiz asıldığı yerden sökülmüştür. Emniyet birimleri ile irtibata geçtiğimizde bu olayla ilgili bilgilerin olmadığını, zabıta yetkilileri ile görüşüldüğünde aynı cevabı almış bulunduk. Bu olaydan ötürü çok üzüldük.

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ!

Özgürlük ve hak arama mücadelesinin, bez afişlerin asılmasını bile sindiremeyenler gelecek hafta yapmayı düşündüğümüz yürüyüşümüzü de provoke etmeye çalışacaklarını düşünmekteyiz. Bez afişlerimizi kanunsuz olarak yerinden sökerek çalanlar hakkında emniyet e şikayette bulunulup gereği yapacaktır, bu işin peşini bırakmayız.Savcılıktan Kent içindeki mobese kameralarının kayıtlarının incelenmesi talep edilecek, faillerin hakkında gelecek hafta içinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Anlaşılıyor ki birileri halkın bu pankartı görüp yürüyüşümüze destek vermesinden korkuyor. Bunu yapanlar çok iyi bilmelidirler ki, hiçbir engelleme bizleri bu hak arama mücadelesinden geri çevirmeyecektir, yürüyüşü duyurma noktasında bu olay üzerine daha da canla başla çalışacağız.” şeklinde konuştu.

 

One thought on “Başörtüsü yürüyüşünün afişlerine de saldırdılar!

  • Birileri halkın uyanıp zombileştirildiğinin farkına varmasından korkuyor.Muhetemeln kölelik düzeninin devamını isteyen beyaz adamlardır.Fakat sonları geldi, çıpınışların gidişe faydası yok, halk kazanacak , olgarşi yokolacktır.

Bir cevap yazın