YGS’de yine başörtüsü zulmü!

YGS’ye başörtülü öğrenciler alınmazken, Kadıköy Leman Kaya İlköğretim Okulu’nda perukla sınava girmek isteyen öğrenciye de izin verilmedi. Başındaki peruğun çıkartılarak yere atıldığını belirten Köse, suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Peruğu çıkartmakla suçlanan okul sorumlusu ise iddiaları reddetti. Tarafları tartışmanın eşiğine getiren uygulama Bostancı’daki Leman Kaya İlköğretim Okulu’nda meydana geldi. Ümit Köse, sınava girmek için geldiği okulda başı kapalı olduğu için içeri alınmadı. Görevlilerin perukla sınava girebileceğini belirtmesi üzerine yanında getirdiği peruğu takarak sınava girmek isteyen Ümit Köse’nin karşısına okul sorumlusu Doç. Dr. Barbaros Okan çıktı. Kendisini sınava alamayacağını söyleyen Barbaros Okan ile Ümit Köse’nin arasında tartışma çıktı.

İddialara göre Okan, Ümit Köse’nin başındaki peruğu alarak yere attı. Yaşadığı olay karşısında şoka giren Köse, yanındakiler tarafından okul bahçesine çıkartıldı. Tartışmaların büyümesi üzerine okul bahçesinden de çıkartılan Köse, gözyaşlarına boğuldu.

Köse, “Emeklerim boşa gitti. Herkesin içinde başımdaki peruk çıkartılarak rencide edildim. Hangi hakla bana bunu yapabilir. Bir yıl boyunca bütün çabalarım yok oldu. Haklarım elimden alındı.” diye konuştu.

Suçlanan isim Barbaros Okan ise, görevinin gereğini yaptığını, peruğu çıkartıp atmasının söz konusu olmadığını söyledi. Barbaros Okan, “Uzatmanın anlamı yok. Bir arkadaş geldi, başörtülüydü. Başörtüsü ile sınava giremeyeceğini söyledim. Başı açık olarak sınava girebileceğini söyledim. Sonra münakaşa ettiler. Sınav binasına bir yakınıyla birlikte girmişti. Halbuki onun girmemesi lazımdı. Onu çıkarttım ben. Ondan sonra peruğunu takmış, girmiş. ‘Olmuş mu?’ dedi bana. Ben de kontrol ettim. Baktım, peruk. Peruğu hafif çıkınca bıraktım. ‘Peruk’ dedim. ‘Kabul etmiyorum’ dedim. O arada bağıra çağıra çıktı gitti. Sonra da zabıt tutuldu. Kendilerinin haklarıdır gidip şikayette bulunabilirler. Onlar da gittiler şikayet etmeye. Hukuki işlem başladı. Bundan sonra tartışılacak hiçbir şey yok.” açıklamasını yaptı.

Cihan / Samanyolu Haber

Bir cevap yazın