VAHÖP: Ahmet Türk’e saldırıyı lanetliyoruz!

Anayasa değişikliğinin gündemde olduğu ve sancılı sürecin hala tüm ağırlığı ve emareleri ile hissedildiği bugünlerde Kürt siyasetinin önemli ismi Ahmet TÜRK’e yapılan alçakça saldırı, ülke gündeminin tekrar değiştirilmesi için birilerinin yine düğmeye bastığını göstermektedir.

Ergenekon ve Balyoz davalarının, HSYK hegemonyasının ve adaletin faşist tekelleştirmelere karşı korunmaya çalışıldığı bu süreçte yasaklı Kürt siyasetçi Ahmet TÜRK’e yapılan saldırı, tıpkı Hrant DİNK’e kıyan Ogün SAMAST saldırısı kadar bireysel(!) gözükmektedir. Bu suikastçı da bireysel bir eylem gerçekleştirmiş, ancak arkasında kimlerin olduğu, karakollarda nasıl hatıralara tanıklık ettiği çok geçmeden açığa çıkmıştı.

Hem saldırının Karadeniz’de ve saldırganın Karadenizli olması, hem saldırılan kimsenin özellikle barışçı ve bilge tutumuyla ülke siyasetinde herkesin takdir ettiği bir isim olması, hem son günlerde sınırlara yığınakların olması ve anayasa değişikliğinin söz konusu olduğu bu denklemde yapılan menfur saldırının anlam ve amacı daha iyi anlaşılmaktadır. Kaldı ki burada emniyet ve koruma tertibatındaki zaaflar da ayrıca dikkat çeken unsurlar.

Bu çerçevede atılan yumruğu Ahmet TÜRK’ün şahsında Kürtlere yapılmış bir tavır şeklinde anlıyor ve bu saldırının sembolik anlamının ötesinde fiil olarak kurgulanmak istenen bir oyunun işaretleri olarak görüyoruz. Olayda dahli olan, ihmali bulunan ve ilgili görülen kimselerin gereken hukuki takibat ve müeyyidelere tabi tutulmasını, bu ülkenin huzur ve barış isteyen bir inisiyatifi olarak talep ediyoruz.

Ayrıca olayın mağduru Kürt siyasetçi Ahmet TÜRK’ün hemen olayın akabinde gelişebilecek olayları öngörerek bizzat yaptığı ve sağduyu ile sükunete davet ettiği olgun ve kendine yakışır tarzdaki çağrısını da oldukça anlamlı buluyoruz. Bu anlamlı ve serinkanlı tutumunu takdir ettiğimizi, özlemi çekilen barış geleceğinde kendisinin oynadığı/oynayacağı rolü de hesaba katarak kendisine geçmiş olsun diyor ve acil şifa dileklerimizi buradan tekrar bildiriyoruz.

Hadise artık hükümet açısından gereken ciddiyet ve hassasiyetle takibe alınmalı, olayın ardındaki güç ve aktörlerin deşifre edilmeleri için bir rüşt sınavı olmalıdır. Hükümet aciliyeti ve kendisinden beklenen yönü ile üzerine düşeni yapmalıdır.

Sayın Ahmet TÜRK’e yapılan bu alçakça saldırıyı ve taşıdığı mesajı lanetliyor, derin güçler ve karanlık tıynetli ve artık bir zavallı olan kimselere de artık rahat yüzü bulamadıkları, sahte plakalı araçlarla adam kaçıramadıkları, faili meçhullere girişemedikleri, köy, tarla, bahçe, ev yakamadıkları için tevessül ettikleri bu yolun aynı zamanda kendilerinin de sonları olduğunu haber veriyoruz.

 VAHÖP (Van Hak ve Özgürlükler Platformu)

Gökkuşağı Derneği ● İnsan–Der ● Ka-Der ● Mazlumder ● Memur-Sen ● Umut Işığı Derneği ● Erdem-Der ● Anadolu Gençlik Derneği ● Vim-Der

Bir cevap yazın