Kocaeli başörtüsüne özgürlük için yürüdü

Kocaali’den başlayan ve 10 merkeze yayılan yakın bir süre içinde başka illerde yayılması beklenen başörtü direnişi 17 Nisan 2010 tarihinde 6.yılına girdi. Kocaeli halkı yaz, kış, yağmur, çamur,sıcak, soğuk demeden bu ülkenin inançlı insanının gasp edilen öz vatanında başörtüsüyle, okuma, çalışma hakkının iadesi için her cumartesi bir araya gelerek, bu haksızlığı, insan hakları ihlalini kabul etmediğini, bu çağdışı yasağa boyun eğmediğini, minik bir azınlığın, bizleri öz vatanında esir etmesinin kabul edilemeyeceğini bir kez daha haykırdı. Açtığı pankartla sordu “BAŞÖRTÜSÜ AÇILIMI NE ZAMAN ?”diye sorulduğu yürüyüş, öğlen namazından sonra camiden çıkan halkın katılımıyla 13.30 da başladı ve kısa sürede büyük bir halk kalabalığına ulaştı. Daha sonra İzmit İnsan hakları parkı, Özgürlük Meydanında katılımcılara hitaben konuşmalar yapıldı.

Başta İstanbul olmak üzere, Sakarya, Bursa, Akyazı gibi civar illerden, Van, Kütahya, Ankara, Antalya,Konya gibi Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen binlerce katılımcı, bir kez daha “BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK” dedi.

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi’nin tertip ettiği organizasyonda, Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri içindeki 40 dernek ve vakıf, Anadolu Gençlik Derneği, Özgür Der, Alperen Ocakları, MAZLUMDER Şubeleri Kocaeli dışından gelen dernek ve vakıflarda destek verdi. Sunuculuğunu Cananosman aran’ın yaptığı mitingde, Kocaeliden ve Türkiye’nin diğer İllerinden gelen katılımcılara , dernek, parti ve vakıflara hoş geldiniz denildi.

Açış konuşmasını yapan MAZLUMDER Kocaeli Şubesi başkanı Çetin Tahtacı, halka şöyle seslendi:

Değerli Basın mensupları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok kıymetli halkımız.

Bu meydanda 260 haftadır özelde başörtüsü, genelde inanç özgürlüğüne karşı yapılan her türlü baskı ve kısıtlamalar için bir araya geldik.

Ülkemizde maalesef hala kadına karşı ayrımcılık olan Başörtüsü sorunu devam etmektedir. En temel insan hakkı olan eğitim hakları, kadınlara yapılan ayrımcılık nedeniyle ihlal edilmektedir . Bu yasak toplumun büyük kesimi tarafından bitirilmesi yönündedir. Anlamsız yasağın sonlandırılma zamanı gelmiştir. 

Bu meydandan hükümete ve muhalefete çağrımız olacak.

Hükümete düşen görevin halkın haklı taleplerine göz ardı etmeden çözüm için çaba sarf etmeleridir. Bu yasak tehir edilemeyecek duruma gelmiştir.

Muhalefete düşen görev çözüme katkı sağlamak olmalıdır. Bu yasağı madem ki kalkmasını istiyoruz. Yapıcı muhalefetle çözümün bir parçası olunuz.

Başörtüsü sorununu insan hakları alanı zemininde çözüme kavuşturulacağını düşünmekteyiz.

Hiçbir siyasi partiye havale edilemeyecek kadar da hassas bir durum olduğunu düşünmekteyiz.

Katıldığınız için teşekkür eder.

Bir sonraki yıl dönüme kalmadan çözümün kavuşması inancıyla saygılarımı sunarım.

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Başkanı Çetin TAHTACI

Bir cevap yazın