Belçika hükümeti peçe yasağı getiremeden çöktü!

Belçika yüzü örten tüm giysileri yasaklamayı hedefleyen bir kararı bugün oylayamadı ama, Fransa benzer bir yasağı tüm kamu alanlarında uygulamak için yasa tasarısı hazırlığına başladı. Avrupa’da ardarda başlayan yasakçılık dalgasından rahatsız olan İnsan haklarını koruma örgütü, İnsan Hakları İzleme (Human Rights Watch-HRW), hükümetleri uyardı.

Yüzü de örten peçeli çarşafın, kamuya açık yerlerde yasaklanmasına karşı olduğunu bildiren HRW yetkilisi Judith Sunderland, “Bu tür yasaklamalar, herkesin kaybettiği bir durumu meydana getirir” dedi.

Yasaklamaların bu kıyafeti giymeyi seçenlerin haklarını ihlal ettiğini ve bunu yapmak zorunda bırakılanlara yardım etmediğini belirten Sunderland, peçeli çarşaf giyenlerin kamu güvenliğine bir tehdit oluşturduğuna dair bir kanıt bulunmadığını savundu.

Fransa’da da dün hükümet, yüzü de örten peçeli çarşafın, kamuya açık yerlerde yasaklanması için mayıs ayında meclise yasa tasarısı sunacağını açıklamıştı.

“AB’NİN MÜSTAKBEL BAŞKANI KRİZDE”

Belçika’da hükümet çöktü. Belçika’nın Fransızca konuşan Valon azınlığı ile Flamanlar arasında bölünme tartışmalarına kadar uzanan ciddi bir ayrışmanın var olduğu ülkede son “sınır” krizi koalisyon hükümetinin sonu oldu.

Belçika Başbakanı Yves Leterme’nin beş aylık hükümeti Flaman liberal partisinin koalisyondan çekilmesi sonrasında çöktü. Leterme, bakanları ile yaptığı acil toplantıda, görevdeki ikinci döneminin sona erdiğini söyledi, ardından Kral Albert’a istifasını sunmak için kraliyet sarayına gitti.

Beş partinin koalisyonuyla oluşan hükümet, ikiye bölünmenin ciddi ciddi tartışıldığı ülkede, sadece 30 kadının taktığı peçeye yasak getirme peşindeydi. Koalisyon, çökmeden önce, bugün Meclis’te yüzü kapatan kıyafetlerin halk içinde giyilmesini yasaklayan yasa tasarısını oylayacaktı.

Hükümetin dağılma nedeni, Brüksel’de Flamanların bir seçim bölgesinin sınırlarının genişletilmesi talebi…

dünya bülteni

Bir cevap yazın