Hindistan’da ezilen sınıfın lideri Müslüman oldu

Hindistan’da 52 yıl boyunca ayrımcılığa karşı verdiği mücadelenin ardından Dalitlerin bilinen lideri T.M. Mani Müslüman olduğunu ilan etti. İsmini Ömer El-Faruk olarak değiştiren lider, önümüzdeki günlerde bir kutlama yaparak İslam’a giriş öyküsünü anlatacak. Dalitler, Hindistan’da ezilmiş tabaka olarak bilinmektedir. Kendilerine ikinci sınıf insan hatta insan dışı muamele yapılmaktadır.

‘Kast Sistemini’nin Sonu’ adlı kitabın yazarı T. M. Mani, İslam’ın sınıfsız bir toplumun önünü açtığı ve Hindistan’da uygulanan kast sisteminin açmazından çıkarak İslam’la kendine özgürlük alanı açıldığını ifade etmesi Hindistan basınında geniş yankı buldu.

Hindistan’da üst sınıflarda yer alan kişilerle karşılaşmalarını önlemek amacıyla engelleyici alanlara kapatılan Dalitler’in mücadelesini ve çıkış yolunun İslam’la olacağını ifade eden T. M. Mani, Hindistan’da yaklaşık 200 milyonluk nüfusa sahip liderlerinden biri olarak biliniyor.

İslam’la şereflendikten sonra ismini Ömer el Faruk olarak değiştiren T.M. Mani Hindistan’ın Yeni Delhi Kenti’nde yapacağı toplantıyla İslam’a giriş serüvenini ve Dalitlerin içinde bulunduğu durumu anlatacak.

Hindistan’da önemli bir potansiyele sahip BJP’nin sert politikası Dalitlerin yaşamını daha da zorlaştırıyor.

dünya bülteni / timetürk

Bir cevap yazın