Almanya’da Türk bakan başörtüsü yasağı istiyor

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’ne Sosyal İşler Bakanı olarak atanan Aygül Özkan, göreve başlamadan önce basına yaptığı açıklamalarla tepkileri üzerine çekti. Hristiyan Demokrat Parti CDU’dan eyalet milletvekili seçilen Özkan, ‘Focus’ dergisi ile yaptığı mülakatta resmi okullarda dini sembol sayılan başörtüsü ve haç’ın yerinin olmadığını söyledi. Hristiyanlar Birliği’nin, Birlik fraksiyon şefi Stefan Müller, Özkan’ın sözlerini ürkütücü ve hatalı bulduğunu söyledi.

Daha önceki açıklamalarında da dindar bir Müslüman olmadığını, ancak İslami bayramları ailesiyle birlikte kutladığını ifade eden Özkan, son yaptığı açıklamada okulların tarafsız, nötr bölgeler olması gerektiğini, bu yüzden Hristiyanlık sembolü haç’ın olduğu gibi Müslümanların başörtüsünün de yasaklanması gerektiğini iddia etti. Çocukların kendi kendilerine dini bakımdan karar vermeleri gerektiğini savunan Özkan, bu yüzden ‘başörtünün sınıflarda yeri yoktur.’ dedi.

Özkan’a ilk eleştiri yine kendi partisinden geldi. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU Entegrasyon sorumlusu Stefan Müller, okullarda haç’ı yasaklamak isteyen politikacıların Hristiyan partisinde çalışma konusunda yeniden düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Aşağı Saksonya Başbakanı Christian Wulff da Özkan’ın açıklamalarına tepki göstererek, eyalet yönetiminin okullarda bulunan haçları memnuniyetle karşıladığını belirtti. Bunun din özgürlüğü temelinde başörtüsü takan öğrenciler için de geçerli olacağını ifade eden Wulff, “Sayın Özkan, dünyaya tarafsız gözle bakan kişisel görüşlerini dile getirmiştir” şeklinde konuştu.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın