Türk bakan Almanlardan ‘haç’ özrü diledi, başörtüsüne hiç değinmedi!

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletine Sosyal İşler Bakanı olarak atanan Aygül Özkan, bugün yemin ederek görevine başlıyor. Eyaletin bakanlık koltuğuna oturmadan önce basına yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken Özkan, ilk işinin yabancı kökenli çocukların daha erken yaşlarda anaokullarına gitmelerini sağlamak olacağını, bunun için mücadele edeceğini belirtmişti.

Daha sonra haftalık ‘Focus’ dergisiyle yaptığı mülakatta, bağımsız nötr bölgeler olması gereken okullarda duvarlara haç takılmasının ve Müslüman öğrencilerin başörtülü olarak derse girmesinin mümkün olamayacağını söyleyerek, başörtüsünün de yasaklanmasından yana bir tavır almıştı.

Almanlar, Türk bakanın haçla ilgili bu sözlerini tepkiyle karşılarken, Başbakan Merkel, Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı Christian Wulff, entegrasyondan sorumlu devlet bakanı Maria Böhmer ve birçok CDU siyasetçisi Özkan’ın yaptığı açıklamaları onaylamadıklarını açıkladılar.

Türk kökenli Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler bakanı Aygül Özkan aldığı tepkiler karşısında Hristiyan Demokrat Parti CDU’nun eyalet yönetiminden, haç konusunda basına söylediklerinden dolayı özür diledi. Basına yaptığı açıklamalarda aynı ifadelerinde haç’la birlikte başörtüsünün de yasaklanması gerektiğini belirten Özkan, özür beyanında ise başörtüsüne hiç değinmedi. Aşağı Saksonya Eyalet başbakanı Wulff tartışmaya böylece son noktayı koyduklarını bildirdi.

dünya bülteni

Bir cevap yazın