Konya (138) Fişlemeci eğitim sistemi değişecek!

Hayranız bu ülkenin eğitim sistemine. Hakikaten istikrarlı ve kalıcı bir eğitim veriyorlar. İlkokulda başlayan fişleme alışkanlığı ömür boyu devam ediyor. ‘’Ali ata bak.’’ Refleksi bu fişleme kültürüyle yetişmiş insanlarda sürekli bakacak bir yer aratıyor. Sonra bakınca görüyor ve gördüğünü fişliyor. ‘’Ali bak bu top’’ sonra öğrenci kendi içinden itiraz ediyor. Boru olacak değil ya tabiî ki top… Şartlanmış bir kere. Lav silahı diyorsunuz, anlamıyor. El bombası diyorsunuz, kavramıyor. ‘’Ali bak bu top’’ hala fişlemeye devam ediyor. ‘’Ali topu at’’ bir bakıyorsunuz ülkenin sağından solundan top mermileri topluyoruz. Öğrenmiş birkere. Atacak… Atmazsa olmaz… Fakat kim tutuyor onu bilmiyoruz.

Son günlerde ülkemizde fişlemenin boyutlarını ortaya seren dökümanlar dolaşıyor elden ele… irtica imha planlarından sonra, şimdi irticacı kurumlara ait fişlemeler var gündemde. Kimler var kimler, bir bilseniz… Kamu yararına faaliyet gösteren, bakanlar kurulu onaylı vakıf ve derneklerden tutun da, birleşmiş milletler ve unesco gibi uluslar arası kuruluşlarla ortak çalışan örgütlenmelere, insan hakları kuruluşlarından, uluslar arası insani yardım teşkilatlarına kadar… Ne ararsanız hepsi var… Fişlemişler efendim. Fiş dosyaları kabarık yani… Neredeyse ülkenin içerisinde faaliyet gösteren mütedeyyin sivil toplum kuruluşlarının listesini çıkartmışlar.

Biz bu fişlemeyi daha önceden görmüştük. Fakat bunlar derslerine iyi çalışmamışlar. Neydi o 28 Şubat öncesi günler, kebapçıdan kuruyemişçiye kadar içinde İslami figür taşıyan her bir işyeri arabasının arkasında maşallah ve Allah korusun yazan kamyon şoförlerine varıncaya kadar fişlenmişti. Derslerine çalışmıyorlar efendim bunlar… Zeki ve çevik birinin brifinglerle bunlara özel ders vermesi gerekiyor anlaşılan…

Gerçi özel dersler de bir fayda vermiyor ki, dershaneler cenneti olan ülkemizde, üniversite sınavına giren öğrencilerden yine onbinlercesi sıfır çekiyor… Bir de iptal edilen soru olmasaydı rakam tam da evlere şenlik olacaktı. İyiki varsın YÖK. Soruyu iptal ettin, başarıyı yükselttin. Gerçi yanlış soruyla karizmayı çizdirmiştin ya, olsun…

Öğrenciliğimiz çok iyi olmasa da, öğretmenliği iyi ülkemizin. Yasak öğretiyoruz dünyaya. Yasakçılığın nasıl yapılacağının manifestosunu çiziyoruz. Son öğrenicimiz Avrupa’nın kalbi Belçika… Ülkesinde hicabı ve peçeyi sokaklarda yasaklama kararı alıyor. Bununla islamın ve Müslümanların önüne geçeceğine inanıyor. Sırada Almanlar var. İslam’ın ilerleyişinden, Müslümanların çalışmalarından rahatsız oluyorlar. Sokaklara dökülüp, İslam aleyhine faşizan gösteriler düzenliyorlar. Fakat daha öğrenecekleri çok yasaklar var çok. Eğitim sistemini değiştirmeleri gerekir önce. Fişlemeyle başlayacaklar, fişlemeyle bitirecekler.

Bir fiş bir alışveriş döneminin sona erdiği, fişlerin sadece prizlere takıldığı, fişin ve fişlemenin siyasal bir anlam ifade etmediği, yasağın ve zulmün öğretmeni olarak anılmayan bir ülkede yaşama umudu ile hepinizi 139. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

Bir cevap yazın