Almanya burka yasağını gereksiz buldu

Alman Parlamentosu İçişleri Komisyonu başkanı ve Hristiyan Demokrat Parti CDU’nun içişleri uzmanı Wolfgang Bosbach, Belçika’dakine benzer bir burka yasağının Almanya’da da getirilmesinin ne gerçekçi ne de gerekli olduğunu söyledi.

Almanya’nın Halle şehrinde yayınlanan ‘Mitteldeutsche Zeitung’a konuşan Bosbach, kamusal alanda gerekmediği halde burka yasağının getirilmesinin Alman anayasal hukukuna ters olduğunu belirtti. Bosbach şahsen, burkayı dışlamanın ve dini fundamentalizmin bir işareti olarak gördüğünü, ancak hukuken şahısların giyinme konusunda hür olduklarını kaydetti.

Belçika’da burka yasağı meclisten hiçbir karşı oy almadan geçerek onaylanmıştı. Ancak yaklaşmakta olan parlamento seçimlerinden önce Senato’dan geçerek yürürlüğe girmesinin mümkün olmadığı tahmin ediliyor. Yürürlüğe girerse, Belçika, Avrupa’da ilk defa burka yasağı koyan ülke olacak.

Amnesty International (AI), Belçika’nın burka yasağı kanununu eleştirerek, bu ülkenin yapması gerekenin tam tersine insanları dinlerinden dolayı aşağıladığını belirtti. AI Brüksel temsilcisi David Nichols, burka kanununun din ve fikir özgürlüğünü çok ciddi bir şekilde kısıtladığını ifade etti.

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni- Almanya

Bir cevap yazın