Başörtülü öğrencilerin sınavları iptal edildi

 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM), başörtüsü veya perukla sınava giren öğrencilerin sınavını iptal ederek ‘0’ puan verdi. Sınav sonuçlarını açıklayan ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, “kılık kıyafeti uygun değil” diye 34 öğrencinin sınavının iptal edildiğini açıklamıştı.

Arkadaşları sınav sonuçlarını öğrenip bir sonraki basamağı düşünmeye başlarken, başörtülü olarak sınava giren onlarca öğrenci “sınav iptali” şoku yaşıyor. Heyecanla sınav sonuçlarına bakan başörtülü öğrenciler, sınav sonuç kâğıtlarında sıfır aldıklarını görünce üzüntüye boğuldu. Yıllarca harcadıkları emekleri boşa giden ve hayal kırıklığı yaşayan öğrencilerden biri de AGD Elazığ Şube Başkanı Mesut Turan’ın kızı Fikriye Turan oldu.

Başörtülü genç kızlara yapılan bu zulme tepki gösteren Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Başkanı İlyas Tongüç, başörtülülerin karşılaştıkları yasakların ve haksızlıkların en bariz örneklerinden birisinin YGS’de yaşandığına dikkat çekti. “Binlerce başörtülü hanım kardeşimiz ya başörtüleriyle sınava girememiş veya girmişlerse de puanları hesaplanmamıştır” diyen Tongüç, “ÖSYM tarafından sıfır puan uygulamasına gidilmesi bu ülkede inancı gereği örtünen insanların mağduriyetlerinin devam ettiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir” diye konuştu.

Bir cevap yazın