Avrupa’da çirkin ve yasakçı uygulamalar yayılıyor

Fransa ve Belçika’da çarşaf giyenlere verilen cezaların ardından, İspanya’da başörtülü öğrencilere karşı cadı avı başlatıldı.  Başörtüsünü çıkarmadığı için okulla ilişiği kesilen lise öğrencisi Necva’yı desteklemek için başörtü öğrencilerde de aynı akıbete maruz kaldı. Öğrenciler uyarı ve tecrit cezasına çarptırıldı. İspanya’nın bu ser tutumu tepkilere neden oldu.

İspanya’nın başkenti Madrid’de özel bir okulda eğitim alan Fas asıllı Müslüman bir öğrencinin okuldan atılmasını protesto için başörtü giymeye başlayan dört öğrenciye de aynı ceza verildi. Lise dört öğrencisi Necva Melhi, okul idaresinin başörtüsünü çıkarması uyarılarına karşın ısrar etmiş ve okula başörtüyle gelmeye devam etmişti.

Okul idaresi bunun üzerine önce öğrenciyi tecrit etmiş daha sonra da tamamen okuldan çıkarmıştı. Necva bu karar sonrası yemeden içmeden kesilmiş, kendisi gibi şok yaşayan babası da ilgili makamlara itirazda bulunmuştu.

İspanya’da lise eğitimi veren okullardan birinin Müslüman bir kız öğrenciyi başörtüsü taktığı için okuldan atmasının ardından arlarında Hıristiyanlarında dört kız öğrenci arkadaşlarına destek amacıyla başörtü giymeye başladı. Ancak ne yazık ki arkadaşlarını destekleyen dört öğrencinin de sonu da Necva gibi oldu. Uyarı ve tecrit cezasına çarptırıldılar. Böylece sayıları 5’e ulaşmış oldu.

İslami Kültür Merkezi Başkanı olan Necva’nın babası babası Muhammed Melhi’ye telefon ederek kızlarının başörtüsü takmakta ısrar ettiğini, bu durumda kendisini okula kabul edemeyeceklerini bildirdi. Öğrencinin babası kızının başörtüsünü çıkarması için zorlayan okul idaresine karşı çıktı. Bunun kanunlara aykırı olduğunu söyledi.Avrupa’da başörtüsü,ve çarşaf düşmanlığı giderek yayılıyor.

Kaynak: MG

Bir cevap yazın