İmam-Hatipli kızların başını açtırıp kışlaya götürdüler!

Adana Seyhan’da tamamı kız öğrencilerden oluşan Tebepağ İmam-Hatip Lisesi’nde 10’uncu sınıflara milli güvenlik dersi veren 6. Kolordu Komutanlığı’nda görevli Albay Rahmi Özay’ın, kız öğrencileri 6. Kolordu Komutanlığı’na geziye götürmek istemesi velilerin tepkisini çekti. Velilerin şaşkınlıkla öğrendiği olay dün sabah saatlerinde yaşandı. İmam-Hatip Lisesi’nde görevli Özay’ın, aldığı resmi izinlerle dün sabah saatlerinde bütün 10’uncu sınıf öğrencilerini 6. Kolordu Komutanlığı’na götürmek istediği, neredeyse hepsi başörtülü olan lise öğrencilerin de bu duruma itiraz ettiği öğrenildi. 10’ncu sınıfta okuyan yaklaşık 80 öğrenciden çoğunluğunun gitmek istemediği geziye ısrar ve baskı sonucunda 30 öğrencinin iki minibüsle götürüldüğü, gezinin yaklaşık bir saat sürdüğü öğrenildi.

OKULDA GÖREVLİ 3 ÖĞRETMEN DE GEZİYE KATILMIŞ

Kışla gezisine giden öğrencilerin, kışlaya girmeden kapıda başını açtıkları, kışlayı başı açık bir şekilde gezdikleri, kışladan çıktıktan sonra tekrar başlarını örterek okula geri döndükleri öğrenildi. Öte yandan, Albay Rahmi Özay’ın haricinde okulda görev yapan 3 branş öğretmeninin de geziye katıldığı belirlendi. Gezinin amacının ise dün yapılması planlanan ‘milli güvenlik dersi kurtarma yazılısı’nın önüne geçmek olduğu iddia edildi.

“KIŞLA, BAŞÖRTÜLÜLERİ ALMIYORSA, KIZIMIN ORADA NE İŞİ VAR?”

İki kızı İmam-Hatip Lisesi’nde 10’uncu sınıfta okuyan ve Seyhan’da kırtasiye işiyle uğraşan Mustafa Çirikçi, kızlarının ve bütün öğrencilerin baskıyla kışlaya götürülmek istendiğini söyledi. Çirikçi, “İki kızım olayın yaşandığı lisede okuyor. Sabah saatlerinde beni arayıp, ‘Baba bizi kışlaya götürmek istiyorlar, ama biz gitmek istemiyoruz’ dediler. Bunun üzerine ben de okuldaki yetkilileri arayarak bilgi almak istedim. Yetkililer olayın her sene yapıldığını ve müfredata uygun olduğunu söylediler ama ben kızlarımın gitmesini istemedim. Başları örtülü olan kızlarımın kışlaya giderek başlarını açıp gezmelerinin bir anlamı da yok, faydası da…” şeklinde konuştu.

MİLLİ GÜVENLİK DERSİ ZULMÜNE SON!

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, yaşanan olayın Milli Güvenlik Dersi saçmalığının dayatmadan da öte doğrudan faşizan bir mahiyet arz ettiğinin de somut bir göstergesi olduğunu ifade etti. Kaya “Okulu kışlalaştıran, öğrenciyi de askerleştiren zihniyet hiç durmadan, yorulmadan zulmetmektedir. Militarist zihniyet marifetiyle tam tekmil bir baskı aygıtına dönüştürülen, gerek şekil gerekse de müfredat itibariyle yoğun bir sindirme, ezme faaliyetinin odağı haline getirilen okullarda bu halkın çocukları halkın kimliğine, inancına, değerlerine saygısız hatta düşman zihniyet tarafından aşağılanmakta ve kişiliksizleştirilme politikalarına maruz kalmaktadırlar. İslami kimlik ve değerleri aşağılamaya yönelik bu tavrı ve bu tür zalimliklere kaynaklık eden eğitim politikalarını şiddetle kınıyoruz.

Bu vesileyle Tepebağ İmam Hatip Lisesi’nde yaşanan bu rezaletin benzeri çirkinliklerin, dayatmaların daha fazla devam etmemesi için Hükümeti ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçmeye çağırıyoruz. Milli Güvenlik Dersi adlı saçmalığı, dayatmayı müfredattan çıkartmak için daha ne beklendiğini bir kere daha soruyoruz.” dedi.

KEREM KARA / VAKİT

One thought on “İmam-Hatipli kızların başını açtırıp kışlaya götürdüler!

  • İmam hatip lisesi’nde 10. sınıftayım ve de millli güvenlik derslerine girmemekten gurur duyan biriyim!!!

    buradan bütün tsk’yı selamlıyorum(!)(yorumun girilmeme olasılığını da göz önünde bulunduruyorum..)

Bir cevap yazın