EDP: “‘Başörtüsü yasağı kaldırılmalıdır”

Eşitlik ve Demokrasi Partisi Genel Başkanı eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, yıllardır üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılmasını gerektiğini kaydetti. Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Genel Başkanı Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, yıllardır üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılmasını gerektiğini kaydetti.

Halis, “Genç kızlarımızın eğitiminin önüne başörtüsü engeli konulmasına karşıyız, biz özgürlükçü bir partiyiz. Bu sorun çözülmeli, en rahat da bizim iktidarımız döneminde bu sorun çözülecektir.” dedi. Sol siyasi partilerin de bugüne kadar başarısız olduğunu belirten Halis, liderlerin uzun yıllar görev yapmasını da eleştirdi.

“Yasağın kaldırılması girişimlerini destekliyoruz”

Partisinin Bursa İl Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıya katılan EDP Genel Başkanı Ziya Halis, başörtüsü yasağını eleştirdi. Başörtüsü yasağını Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olduğunu ve çözülmesi gereken sorunlardan biri olarak gördüğünü belirten Ziya Halis, kadınların başörtüsü takıp takmamalarının kendileri açısından önemli olmadığını, özgürlükçü bir parti oldukları için başörtüsü yasağına karşı olduklarını söyledi. Halis, “Biz özgürlükçü partiyiz, gerçek bu. İnsanların giyim kuşamlarıyla herhangi bir sorunumuz olamaz ve bir yasakçı tavır almamız düşünülemez. Başörtüsü meselesi Türkiye’de uzun yıllardır tartışılmakta. Hükümetin kızlarımızın başörtülerinden dolayı eğitimlerinin önündeki engelleri kaldırmaya yönelik çabalarını destekliyoruz. Ancak bunu sınırlı buluyoruz. Ülkemizde çeşitli inançtan insanlar var, onların da inanç özgürlüğünün sağlanması gerekiyor” dedi. Halis, başı açık kadınların başörtülüler üzerinde, başörtülülerin de başı açık kadınlar üzerinde baskı oluşturmamasını istedi.

Bir cevap yazın