İzzet Şahin’e özgürlük!

izzet şahin
izzet şahin

Siyonist işgal güçlerince, İHH üyesi olması gerekçesiyle haksız yere tutsak edilen İzzet Şahin’e özgürlüğünün iade edilmesi talebiyle yapılan çağrılar ve gösteriler devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı, İzzet Şahin için İsrail nezdinde girişimlerde bulunulduğunu açıklarken  “Özgür kalana kadar takipçisiyiz” denildi. Sivil toplum örgütleri ise kampanyalarına devam ediyor. 

Van Hak ve Özgürlükler Platformu konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. VAHÖP adına Gökkuşağı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Çelen okuduğu açıklamada “Filistin halkına uygulanan ambargoya karşı, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın bugünlerde yoğun bir şekilde, gemilerle Gazze’ye uluslararası bir insani yardım filosu gönderme hazırlığı içerisinde olduğu, tüm dünyanın malumudur. Vanlı sivil toplum kuruluşları olarak bu filoya sonuna kadar destek olduk ve benzer çalışmalara destek olmaya devam edeceğiz. İHH görevlisi İzzet Şahin’e yönelik gözaltının bu filo ile alakalı olabileceğini düşünmekteyiz. Ancak bu hukuksuzluk Gazze’ye yönelik meşru yardım faaliyetlerine engel olamayacaktır.

Gerek İsrail’in taraf olduğu anlaşmalar gerekse Dördüncü Cenevre Konvansiyonu ile diğer uluslararası sözleşmeler, tüm halklar için insani yardım ambargosunu yasaklamış ve tüm taraflara savaş hâlinde insani yardım ulaştırılması konusunda kolaylaştırıcılık ve koruma sağlamıştır. Bunu yerine getirmek, insan hayatına değer veren tüm kişi ve kuruluşların sorumluluğu olup; bugün dünya halklarının ortak vicdanı bunu her fırsatta haykırmakta ve devletler ile uluslararası mekanizmaları buna zorlamaktadır.” denildi.

İSTANBUL VE ÇORUM’DA EYLEM YAPILDI

İHH, Özgür-Der, Mazlumder vb. birçok İslami kuruluşun yer aldığı Filistin Dostları Platformu’nun çağrısıyla İstiklal Caddesi’ndeki Galatasaray Lisesi önünde toplanan çok sayıda kişi, İzzet Şahin’in serbest bırakılmasını istedi. Eyleme İslami kuruluş temsilcileri, yazar ve sanatçıların yanı sıra Şahin’in eşi ve iki çocuğu da katıldı. Bazı sol görüşlü yapılanmalar da temsilcilik düzeyinde eyleme destek verdi.

Yürüyüş sonunda Taksim Meydanında bası açıklaması yapıldı. İlk konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İHH’nın bir insani yardım organizasyonu olduğunu ifade etti ve “İnsani yardım dışında başka amacımız yoktur. İzzet Şahin bizim görevlimizdir. İsrail, genelkurmay istihbaratı Şahin’in başka amaçları olduğunu ileri sürerek kendi halkını da yanıltıyor. Ümit ediyoruz ki İsrail mahkemesi, bu hukuksuz gözaltıya son verir.” diye konuştu.

Çorum Filistin Dostları tarafından gerçekleştirilen protesto eyleminde ise İzzet Şahin’e destek verildi. Basın açıklamasını Çorum Filistin Dostları adına İlke-Der Yönetim Kurulu Üyesi ve İHH İl Temsilcisi Selim ÖZKABAKÇI okudu. Özkabakçı “İsrail’in bu tutumu, İnsani yardımların ve vicdanların alıkonulmasını temsil etmektedir. İzzet Şahin derhal serbest bırakılmalıdır. Hükümet, İzzet Şahin’in serbest bırakılması için somut ve görünür adımlar atmalıdır. Artık Ak Parti hükümeti, Filistin halkı ile gerçekten dayanışma içinde olup olmadığını göstermelidir. Hükümet işgalci çete karşısındaki çıkışlarını somut tavırlara dönüştürmediği sürece, hem tutarlılıktan uzak kalacak hem de duyarlı vicdanlar nezdinde samimiyetini yitirecek. İsrail çetesince hukuksuz bir şekilde alıkonan İHH Filistin sorumlusu İzzet Şahin kardeşimiz için dua ediniz.” dedi.

Platform Haber

 

 

 

Bir cevap yazın