KPSS kılavuzunda üstü açık “başörtüsü” tehdidi!

ÖSYM’nin KPSS Kılavuzu’nda beş ayrı yerde ‘başı açık’ fotoğraf uyarısı yapılırken, başörtüsüyle sınava gelenlerin salona alınmayacağı, giren olursa da sınavının geçersiz olacağı duyuruldu. Dünyada eşi benzeri yok. Anayasa’da açıkça bir “yasak” maddesi bulunmamasına karşın, sadece yönetmeliklerle uygulanan başörtüsü yasağı, bu sene de on binlerce öğrenciyi ve velisini mağdur edecek. Dünyada eşi benzeri görülmeyen hukuksuz yasak zulmü, iktidarlar ve kurum yönetimleri değişse de bir türlü değişmiyor. 11 yıllık katsayı adaletsizliğine kısmi çözüm bulan YÖK, sınavlardaki başörtüsü yasağı konusunda herhangi bir ilerleme sağlayamadı. YÖK’e bağlı ÖSYM Başkanlığı, bu yıl yapılacak KPSS sınavı kılavuzunda da yine bir dizi yasak hatırlatması yaptı.

YÖK değişti, yasaklar aynı!

YÖK başkanı ve yönetimi değişti ama hukuki alt yapısı olmayan başörtüsü yasağı bir türlü değişmedi. Yasak 2 yıl aradan sonra yapılan lisans mezunlarına yönelik 2010 KPSS sınavında bir kez daha ortaya çıktı. ÖSYM tarafından bastırılan kılavuzun beş ayrı yerinde yasağa ‘başı açık’ vurgusu yapılıyor. Kılavuzda, başörtülü şekilde yapılan müracaatların da hepsinin geçersiz olacağı vurgulanıyor. ÖSYM, başörtüsü konusundaki uyarılarını, kılavuzda neredeyse her bölümde defalarca dile getiriyor.

11 yıllık katsayı adaletsizliğine kısmi çözüm bulan YÖK, sınavlardaki başörtüsü yasağı konusunda herhangi bir ilerleme sağlayamadı. YÖK’e bağlı ÖSYM Başkanlığı, bu yıl yapılacak KPSS sınavı kılavuzunda da yine bir dizi yasak hatırlatması yaptı. ÖSYM, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi beş ayrı yerde ‘başı açık’ fotoğraf uyarısı yaparken, başörtüsüyle sınava gelenlerin salona alınmayacağını, giren olursa da sınavlarının geçersiz olacağını duyurdu.

Kamu görevlisi olmak isteyen lisans mezunlarının gireceği 2010 KPSS sınavı için 10 Mayıs’ta başlayan başvurular, 21 Mayıs’ta sona erecek. 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılacak KPSS sınavı, A ve B grubu kadrolara atanacaklar için dört oturumda gerçekleştirilecek.

Başörtüsü düşmanlığı

ÖSYM Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek lisans düzeyindeki 2010 KPSS sınavına, yine başörtüsü yasağı damga vuracak. İnsan hakkı ihlali taşıyan ve herhangi bir hukuki gerekçesi olmayan başörtüsü yasağı için kılavuzda, bu yıl da 5 ayrı yerde ‘başı açık’ fotoğraf uyarısı yapılıyor. 36 sayfalık kılavuzda, başvuru yaparken ve sınava girerken mutlaka başı açık fotoğraf verilmesi ve sınava gelirken de başörtüsü takılmaması gerektiği uyarısı yapılıyor. Kılavuzda, başörtülü fotoğraf veren adayların sınavlarının geçersiz sayılacağı da duyuruluyor.

Bir türlü bitmeyen yasak!

YÖK başkanı ve yönetimi değişti ama hukuki alt yapısı olmayan başörtüsü yasağı bir türlü değişmedi. Yasak 2 yıl aradan sonra yapılan lisans mezunlarına yönelik 2010 KPSS sınavında bir kez daha ortaya çıktı.

ÖSYM tarafından bastırılan kılavuzun beş ayrı yerinde yasağa ‘başı açık’ vurgusu yapılıyor. Kitapçıkta ilk yasak ikazı 5. sayfada ‘Başvurma İşlemleri’ bölümünde yer alıyor. Adaylara; başvuru merkezinde yapacakları müracaatlar sırasında görevliler tarafından çekilecek fotoğraflarının “cepheden, başı açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde çekilmiş olması” uyarısı yapılıyor.

İkinci başörtüsü uyarısı ise, 7. sayfada yapılıyor. ‘Başvuruda Özel Durumlar’ bölümünde başvurma süresince başvuru merkezine gidemeyecek kadar durumu ağır olan veya tutuklu adaylar ile sürekli yurt dışında bulunanların postayla yapacakları başvurularda istenilen belgeler arasında ‘Son üç ay içinde cepheden, başı açık, adayı, kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf’ ikazı dikkat çekiyor.

Sınava girse bile geçersiz!

Kılavuzda, başörtülü şekilde yapılan müracaatların hepsinin geçersiz olacağı vurgulanıyor. 9.sayfada yer alan ‘Başvuruların Geçersiz Sayılacağı Durumlar’ bölümünde ‘fotoğraf, başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmemişse… başvurular geçersiz sayılacaktır’ ikazı yapılıyor. Kılavuzda dördüncü yasak uyarısı, ‘Sınava Girerken Adayların Yanlarında Bulundurması Gereken Belgeler’ bölümünde bulunuyor. Sınavda adayın sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanının yanı sıra bir adet fotoğraf bulundurması ve bu fotoğrafın da ‘Her adayın yanında kendini açık bir şekilde tanıtan kurallara uygun çekilmiş bir fotoğraf bulundurması gereklidir’ diye niteliği belirtiliyor.

Özellikle kılavuzun 11. Sayfasındaki uyarı da, yasağın hukuki gerekçesi olmadığını savunup, sınava girmek isteyenlere yönelik yapılıyor. ‘Sınava Girerken Adayların Yanlarında Bulundurması Gereken Belgeler’ bölümünde ‘c) Bir Fotoğraf’ başlığı altında, ısrarla başörtüsüyle gireceklerin sınavlarının geçersiz olacağı şu ifadelerle dile getiriliyor: “Aday başı açık ve kılık kıyafeti ile ilgili mevzuata uygun bir şekilde gelmemişse sınava alınmayacaktır. Bu kurala uymayan adaylar sınava alınsa bile sınavları geçersiz sayılacaktır”

Milli Gazete

Bir cevap yazın