“Yeni Ortadoğu Projesi” çöktü, “Geniş Ortadoğu” geliyor!

Türkiye ve Rusya, İsrail’in “savaş hali” içinde olduğu Suriye ile sınırsız işbirliği yolunda kararlı adımlar atıyor. Nükleer işbirliği dahil, Suriye’de Rus deniz üssü dahil, Türkiye-Suriye arasında derin güvenlik anlaşmaları dahil, Ankara ve Moskova Suriye ve Filistin konusunda, İsrail’in önceliklerinin çok ötesinde gerçeklerle hareket ediyor. Türkiye-Suriye arasında dev ticari işbirliği ve siyasi yakınlaşma, enerji alanında Avrupa Birliği’ni kendilerine muhtaç edecek ortaklıklar, sadece Suriye ve Filistin’le sınırlı değil, bölgesel düzeyde yeni bir dayanışmayı haber veriyor.

AB, Türkiye-Rusya yakınlaşması yüzünden alarma geçmiş durumda. İki ülkenin tarihsel güçlerine yeniden kavuşması, Avrupa’nın enerji ihtiyacı konusunda etkin olması birçok başkenti rahatsız ediyor. Bu başkentlerin, Türkiye ve Rusya’nın yeni Ortadoğu inisiyatifinden de ciddi hazımsızlık duyduğu bir gerçek. Bazıları Türkiye’nin, kendisine AB kapılarını kapatan ülkelere karşı Rusya kartını kullandığından söz ediyor. Ancak, İran krizinden Filistin meselesine, Afrika’dan Asya’nın derinliklerine uzanan ekonomik yakınlaşmalara kadar, yapılmak istenenlerin, bir tür “kart” olmanın çok ötesinde şeyler olduğuna kuşku yok.

Bütün bunlar olurken, İsrail’den savaş ve çatışmaya ayarlı sözlerden başka bir şey duyulmuyor. Başbakan Benjamin Netanyahu’nun yardımcısı Mashe Yaalon, birkaç gün önce, savaş için tüm hazırlıkların tamamlandığını, son birkaç yıl içinde teknik kapasitelerini yeterli düzeye getirdiklerini söylüyor, bu kapasiteyle aynı anda Gazze’yi, Lübnan’ı, Suriye’yi hatta İran’ı vuracak düzeyde olduklarını ilan ediyordu.

Buradan da anlaşılıyor ki, İsrail’in bütün bu adreslere bakışı sadece çatışmaya uyarlı. Lübnan’da, İsrail saldırısının kaçınılmaz olduğu gerçeğiyle hazırlıklar yapılıyor. Hizbullah çevreleri, “İstemiyoruz ama savaş yüzde yüz” açıklaması yapıyor. İsrail Suriye ve İran’ı Hizbullah’a Scud füzeleri vermekle suçlarken, bütün bölgede yeni bir çatışma öncesi hazırlıklar yapılıyor sanki.

Türkiye ve Rusya, bu tehlikeli dönemde Ortadoğu’ya çok yoğun ilgi gösteren iki ülke. İran ve Filistin konusunda neredeyse ortak yaklaşım sergiliyorlar. Türkiye ve Suriye’ye nükleer teknoloji transferi yapılıyor. Rusya, Akdeniz ve Ortadoğu’da çok ciddi güç arayışına girerken, İslam dünyasıyla yakın işbirliği için yükselen Türkiye’nin imkanlarından yararlanmaya çalışıyor. Bu doğruysa, önümüzdeki dönemde iki ülke arasında çok daha kapsamlı ortaklık örnekleriyle karşılaşacağız demektir.

Bir taraftan “kaçınılmaz savaş”ın hazırlıkları yapılırken diğer taraftan iki dinamik güç bölgesel düzeyde yeni bir yapılanmanın öncülüğüne soyunuyor. Bu ortaklığın yakın gelecekte Kafkaslar’da büyük bir değişime kapı aralaması, küresel politikalarda orak yaklaşıma dönüşmesi muhtemel. Artık İsrail için savaş, sadece Filistin’e, Lübnan’a ya da Suriye’ye karşı olmayacaktır. Aynı zamanda Türkiye ve bütün bölgeye karşı olacaktır.

ABD’nin Soğuk Savaş döneminden sonraki “Yeni Ortadoğu Projesi” çökerken, daha yerli, daha gerçekçi bir başka “Geniş Ortadoğu” stratejisi kendini gösteriyor.

İBRAHİM KARAGÜL, YENİ ŞAFAK

Yazının tamamı için tıklayın

Bir cevap yazın