62. yılında Nakba sürüyor, direniş de!

Filistin topraklarındaki Siyonist işgal tarihinin 62. resmi yılındayız. Bugün Filistin için büyük bir felaket anlamına gelen Nakba’nın yıldönümü. Aradan geçen yıllar ise işgal, vahşet, katliam, acı ve gözyaşı demek… Dünya halklarına rağmen devletlerin gözleri önünde süregelen Siyonist işgalin vardığı nokta her açından korkunç. Ne yerinden yurdundan edilmiş insanların sayısı belli, ne de katledilenlerin… Bir halk, kaç nesildir mazlum, öksüz ve yetim! Ve elindeki tek imkân direniş!

Filistin halkının direnmekten başka bir alternatifi yok. Çünkü bir yandan Siyonist rejim, diğer yandan işbirlikçi Mısır rejimi Gazze’nin etrafına katil duvarlar örmeye devam ederken, bölgesel ve uluslar arası örgütlerin hiçbir yaptırımı yok. Aksine Siyonist işgali meşrulaştırmak için her gün yeni adımlar birbirine ekleniyor. Nitekim AK Parti Hükümeti tarafından veto edilmemesi neticesinde israil’in çok istediği OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) üyeliğini elde etmesi bu konudaki utanç verici sürece bir adım daha eklemiştir. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, işgali meşrulaştıran ifadelerin ise hiçbir kabul edilebilir tarafı bulunamaz!

Korsan devlet israil’in OECD üyeliğinin veto edilmemesi yönündeki karar ve takınılan tutum, Türkiye’yi ağır bir vebal altına sokmuştur ve halkın çoğunluğu Müslüman olan bir ülke bu vebali taşıyamaz! Üstelik tam da İsrail, kardeşimiz İzzet Şahin’i, bir insani yardım kuruluşu olan İHH’ya üye olması sebebiyle ağır şartlar altında esir tutarken! Hükümet, sesini acilen en üst perdeden çıkarmalı ve kardeşimizin özgürlüğüne kavuşturmalıdır. Ayrıca hem işgale hem de bu haksızlığa karşı tavrını, İsrail işgal yönetiminin “resmi” törenlerini boykot ederek ortaya koymalıdır.

Hükümet’in bu konudaki diğer bir sorumluluğu ise Gazze’ye yönelik süren Siyonist ambargonun delinerek, Filistin halkına insani yardım götürmeyi amaçlayan gemilerimizin güvenliğini sağlamaktır. Gemiler Gazze’ye yol almadan önce İzzet Şahin’i tutsak ederek gözdağı vermeye kalkışan işgal güçlerinin pervasızlığına pabuç bırakılamaz!

TOKAD olarak “Kudüs’ün özgürlüğünün ümmetin özgürlüğü” anlamına geldiğini ve Filistin halkıyla dayanışmamızın süreceğini hatırlatıyoruz. Filistin’in acısı acımız, direnişi direnişimizdir. Tüm direniş örgütlerine, Kudüs’e, Gazze’ye, her Cuma yaptığı eylemlerle dünyaya direnişi hatırlatan Bilin köyüne, son zamanlarda yükselen Beyaz İntifada’ya Tokat’tan selam gönderiyoruz.

Unutulmasın ki; Filistin halkına karşı sorumluluğumuz insani yardımdan da ötedir. 62. yılında etnik temizliğe dönüşen Nakba’nın son bulması için herkesi küresel İntifada bilinciyle harekete geçmeye davet ediyoruz.

TOKAD

Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği

Bir cevap yazın