Kocaeli (265) İzzet Şahin’e özgürlük! Hemen, şimdi!

Bildiğiniz gibi dünyada insan haklarını ve uluslararası hukuku hiçe sayan İsrail bu hukuksuzluklarına bir yenisini daha ekledi. Türk vatandaşı İHH İnsani Yardım Vakfı Batı Şeria Temsilcisi İzzet ŞAHİN i 18  gündür asılsız ve mesnetsiz iddialar ile gözaltında tutmaktadır. Şu an Batı Şeria da bulunan Mazlum Der İstanbul Şubesi Başkanı Avukat Cihat GÖKDEMİR ve Avukat Gülden SÖNMEZ hanımefendinin verdiği bilgilere göre İzzet ŞAHİN  4,5  metre karelik  yatağı olmayan bir hücrede tutulmaktadır. Bu durum insan hakları hukukuna tamamen aykırı bir durumdur.

Ayrıca İsrail Genelkurmay başkanlığı İzzet ŞAHİN in serbest bırakılmaması için mahkemeye baskı yapmaktadır. Bildiğiniz gibi kısa bir süre sonra İsrail in Gazze ye uyguladığı ambargoyu delmek için Türkiye den ve dünyanın çeşitli yerlerinden gemilerle Gazze ye inşat, ilaç ve gıda yardımı götürmek için gemiler hareket edecektir. İsrail bu organizasyonu engellemek için İzzet ŞAHİN i rehin olarak tutmaktadır ve mahkemeleri kasıtlı olarak uzatmaktadır.
 İsrail in biran öne bu hukuksuzluğu sona erdirmesi için uluslararası toplumu ve hükümeti İsrail e baskı yapmaya çağırıyoruz. Hükümet Davos ruhunu unutarak, elinde veto hakkı olduğu halde, İsrail in OECD üyeliğini veto etmemiştir. Bu durum Davos ruhundan geri adım atmaktır. Hükümet bir an önce Davos ruhuna tekrar dönmeli  ve izzetine sahip çıkmalıdır.Hükümetin bu tutumunu kınıyoruz.Sormak gerekiyor bir İsrail vatandaşı Türkiye’de hapse atılsa İsrail böyle mi yapardı?, yoksa başta  Amerika tüm dünyayı ayağa mı kaldırırdı!.

İsrail bu keyfi tutuklama ile elçilik krizinde olduğu gibi Türkiye ye mesaj vermek istemektedir. “Biz bir Türk vatandaşını başka bir ülkenin topraklarında tutuklar ve istediğimiz gibi de yargılarız” demektedir. Hükümet İsrail in orta doğuda kafasına göre at oynatmasına izin vermemelidir.Son olarak mesajımız İsrail‘e dir. Bizleri hukuksuz  uygulamalarınla korkutamasın Gazze halkı ile dayanışmamızı engelleyemezsin!.Ne pasına olursa olsun gemiler Gazze ye ulaşacaktır. Tarihte gemileri karadan yürütmesini başaran bu ümmet, senin her türlü zorbalığına karşılık İslam ümmetinin yardımları ve insan hakları aktivistlerinin desteği ile  gemilerle  Gazze ye ulaştıracaktır. Bu konuda İHH  İnsani Yardım Vakfının sonuna kadar canımızla destekçisiyiz.

İHH İnsani Yardım Vakfı camiasına, İzzet şahin in değerli eşine ve kızına da Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu olarak Allahtan sabır diliyoruz ve desteklerimiz ve dualarımızla onların yanında olduğumuzu buradan bildirmek istiyoruz.

Bu haftaki açıklamamıza geldiğiniz için teşekkür ederiz.

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu
MAZLUMDER Kocaeli Şubesi üyesi Orhan Gazi Ergin

Bir cevap yazın