Sütçü İmam Üniversitesi beş paralık yasağı nasıl kaldırdı?

Yıllardır eğitimin kanayan yarası olan kılık kıyafet yasağı dayatmasının keyfiliği ispatlandı. Başörtülü öğrencilere kampusa girerken serviste başlarını açtıran Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, “Bahar Şenlikleri” çerçevesinde kişi başı 5 TL veren bütün başörtülü öğrencilerin bahar şenlikler için kampus içerisine girmelerine izin verdi. Bu durum kamusal alan dayatmasının rektörlerin iki dudağı arasında olduğunu göstermiş oldu. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Nafi Baytorun, “Tek amacımız K.Maraş halkıyla bütünleşmeyi sağlamak” sloganı ile bahar şenliklerini başlattı. Rektör Baytorun, nizamiyede görevlendirdiği personel vasıtası ile giriş ücretini ödeyen başörtülü gençleri de başörtüleri ile yerleşke içerisine alarak yasağın aslında keyfi bir yasak olduğunu ispatladı.

Madem yasak 5 lira, her gün öderiz!

KSÜ yönetimi, eğitim maksatlı olmasa da bu yasağın ve kanunların istenildiği zaman uygulanmayabileceğini de göstermiş oldu. Bu durum yıllardan beri eğitimleri engellenen öğrenciler arasında “madem ücret ödenerek girilebiliyor yasaksız bir üniversite için biz yılın 365 günü aynı ücreti ödemeye hazırız” yorumlarına neden oldu. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde “Yasaksız bir üniversite için, kişi başı bedelin 5 TL olduğu” ortaya çıktı.
Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Ali Yalçın rektörün tavrı için, “Eğitimciler olarak biz kılık kıyafet yasağının dayanaksız koca bir yalan olduğunu yıllardır söylüyoruz. Kamusal alan diye yapılan sınırlamalar da aslında kamusal yalandır. Kamusal yalanın bedeli ise 5 TL’dir. Eğitimin üniformal bir faaliyet olarak düşünülmesi ve sınırlanması kadar sırıtan saçma bir uygulamanın eşi benzeri yok. Kılık kıyafet dayatması devletin defosudur. Yasak kanunlarda değil uygulayıcıların kafasının içindedir” dedi.

Vakit

Bir cevap yazın