‘Artık kulakları göstermeden vize alınacak’

İtalya’nın İstanbul Başkonsolosluğu, Schengen vizesi için başvuran Taraf yazarı Elif Çakır’dan kulaklarını gösteren fotoğraf istemişti. Elif Çakır da bunu Taraf Gazetesinde dile getirmişti. Çakır’ın daha önce sorunsuz olarak vize almasına karşılık bu sefer vize talebi için Çakır’a verilen cevap ise ilginç: “Bir nevi yasayı deldik. Ama ikinci kez delemeyiz. Bu kez de siz kendi yasanızı delip istenilen şekilde fotoğraf gönderin!!!”

İtalya’nın Başkonsolosluğundaki değişime anlam veremeyen Çakır, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AB müzakerececisi Egemen Bağış’a seslenmişti. Egemen Bağış’tan yanıt geldi ve yasağın kalkdığını duyurdu.

İşte Elif Çakır’ın yazısı

“Kulak burun boğazcı schengenciler” başlıklı haberimizden sonra, gerek açtıkları telefonlarla gerekse gönderdikleri maillerle “bunu ancak Taraf gazetesi olarak siz çözersiniz” diyerek umut bağlamış olan arkadaşlarımızın, okurlarımızın umutlarını boşa çıkartmadığımız için hem kendi adıma hem de gazetem adına mutluyum.

Müjdeli haberi Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış verdi…

“Cumartesi günkü yazınızı üzülerek okudum. Çünkü Schengen yasalarında böyle bir kural yok. Haftasonu olmasına rağmen İtalyan Başkonsolosuna yazınızı gönderdim ve yazışmalarımız devam etti. İtalyan Başkonsolosu Schengen yasalarında kulak gösterilecek diye bir kuralın olmadığını sizin vizenizi verdiklerini söyledi” Hemen zıplıyorum, “Mevzu ben değilim farkındasınız değil mi? Gün boyu, gerek benim gibi aynı mağduriyeti yaşamış olan gazeteci arkadaşlarımdan gerekse okurlarımızdan mailler aldım.”
 
Yazınızla haberdar olduk

“Hayır size özel bir durum yok. Ancak bizim daha öncesinde bundan haberimiz olmadı sizin yazınıza kadar. Olsaydı, daha öncesinde ilgilenirdik. Bu konudaki hassasiyetimizi biliyor olmanız lazım. İnancından dolayı örtünen her vatandaşımız, kulaklarını ve boynunu açmak zorunda kalmadan vizelerini alabilirler.”

“İlginiz için çok teşekkür ederim sayın bakanım”

“Ben teşekkür ederim ama gerçekten bizim haberimiz yoktu böylesi komik bir uygulamadan. Haberimiz olduğu anda haklı tepkimizi vermezsek çözüme ulaştıramayız. Ayrıca uzun yıllar Amerika’da kaldım. Orada mahkemelerde dahi bir vatandaş – mesela bir Musevi inançları gereği takke taktığını beyan ettiğinde, takkeli olarak ifadesini verebilmektedir. Burada önemli olan keyfi bir durumun olmaması. Hakeza Sihler için de aynı kurallar geçerlidir. İnançları gereği örtünen birisine de saygı gösterilmesi gerekmektedir. İtalyan konsolosluğunda hiçbir vatandaşımız böylesi bir muameleyle karşılaşmayacak.”

“Sadece konu İtalyan Konsolosluğu değil. ABD Konsolosluğu’nda da garip kulaklı fotoğraflar gösterip “tıpkı bunlar gibi kulaklarınız gözükecek” diye diretiyorlarmış” dedim.

Sayın Bakan “Böyle bir uygulama olduğunu duymuştum ancak bu mesele çözüldü diye biliyorum. Hemen bununla da ilgileneceğim. Yeter ki haberimiz olsun.” dedi. Pazar pazar ne iyi geldi bu konuşma, anlatamam.

Yaşasın… Kendimizi görmekten utanacağımız garabet fotoğrafları pasaportlarımıza yapıştırmak zorunda değiliz.

Yaşasın… Artık sesimizi anında duyan, haftasonu maftasonu dinlemeyen bakanlara sahibiz…

Sayın Egemen Bağış, artık bisikletinize keyifle binebilirsiniz.”

Taraf

One thought on “‘Artık kulakları göstermeden vize alınacak’

  • yıl 2013 ama italyaya gitmek için hala o garabet fotoğraflrdan çektirmek için diretiyorlar nasıl çözülmüş hala anlamış değilim

Bir cevap yazın