Eğitimin ahlaki boyutu çöküyor!

Son dönemde YİBO’larda, eğitim kurumlarında cinsel istismar, taciz ve tecavüz haberleri sıkça karşımıza çıkıyor. Ne kadar üzüntü verici, ne kadar aşağılık ve iğrenç bir durumla karşı karşıya olduğumuz açıktır. Bu vahim tablo karşısında herkesin oturup düşünmesi, meseleyi bütün boyutlarıyla ele alması gerekiyor.

Laik, kesintisiz, zorunlu ve taşımalı  eğitim uygulaması iflas etmiştir. Bunun net bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir. Anne babalarının kontrolünden, evlerinin sıcaklığından uzakta, ahlaksız kişilerin kötü niyetlerine açık, savunmasız çocuklarla ilgili kim bilir daha hangi hikâyeler vardır! Aynı zamanda anne baba olan eğitimciler olarak bu iğrençliklerin ulaşmış olduğu boyutları düşünmek bile kişiliğimize ağır geliyor!

Ahlakın, inançların yasaklandığı, kerameti kendinden menkul sanal bir laik ahlakın öngörüldüğü  eğitim sistemi iflas etmiştir, harcadığı kuşakların sayısı  dağları aşmıştır! Çocuk yaştaki öğrencilerin sapkın eğilimleri, kimi öğretmenlerin tacizci oluşları izah edilebilir şeyler değildir. Bir öğretmenin kendisine emanet edilen öğrencisine tacizde bulunmasını anlayamayanlar için ancak şunu söyleyebiliriz: O öğretmenler de bu eğitim sisteminin, bu ahlaksızlık batağının üretimi değiller mi?

Kendilerini tesettürleriyle, başörtüleriyle sosyal hayatın içinde ifade eden onur anıtı kızlarımızın okul kapılarında, sınav girişlerinde örtülerini zorla çekip çıkaran zalimler geldikleri bu noktada hâlâ özeleştiri yapmaktan kaçınıyorlar! Günahlarının sonuçlarını görmek, anlamak istemiyorlar! Allah’ın çağrısına uyanların gerici, yobaz, ilkel gösterilip okullarda çılgın partiler düzenleyenler, okul eğlencelerinde içkiyi su gibi akıtanlar, kız öğrencileri uygunsuz kıyafetlere büründürenler gelinen bu iğrençliğin baş sorumlularıdır.

Laik eğitim sistemi, ideolojik dayatmalar ve kapitalist kuşatmalarla fidanlarımızı kurutuyor. Bu duruma daha ne kadar sessiz kalacağız? İnsanı kendine ve insanlığa yabancılaştıranlardan mutlaka hesap sormak, geleceğimize sahip çıkmak zorundayız.

Özgür Eğitim-Sen olarak ahlaksızlık batağının daha başka hayatları yutmaması için vicdanlı veli, öğrenci ve yetkililerle birlikte sendika ve sivil toplum örgütlerini harekete geçmeye çağırıyoruz.

Yusuf TAVRIVERDİ

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN

Genel Başkan

Bir cevap yazın