Fransız kabinesi peçe yasağını onayladı

Fransa’da Bakanlar Kurulu, peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde tamamen yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını bugün kabul etti. Karar Danıştay’ın şerhine rağmen alındı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, “bakanlar kurulunun, bu tasarıyı kabul ederek, doğru yolda ilerlediğini gösterdiğini” açıkladı. Cumhurbaşkanı adına yapılan yazılı açıklamada, peçeli çarşafın, “cumhuriyet değerlerine aykırı olduğu” ileri sürüldü.

Danıştay, geçen hafta bu yasa tasarısı için olumsuz görüş bildirmişti. Yüksek Mahkeme, “yasa tasarısının, hukuki temeli olmadığını, belirsizlik yaratacağını ve anayasa ile sözleşmelere aykırı olabileceğini” belirterek, yasağın sınırlı tutulması konusunda hükümeti uyarmıştı. Önümüzdeki ay meclis gündemine gelmesi beklenen yasa tasarısında açıkça peçeli çarşaf ifadesi yer almayacak. Bunun yerine, yüzü tamamen kapatan giysiler” tanımı yapılacak.

150 AVRO PARA CEZASI

Tasarı, kamuya açık yerlerde bu giysileri giyenlere 150 avro para cezası veya cumhuriyet değerlerinin öğretilmesi için zorunlu kamu stajı öngörüyor. Bu giysilerin giyilmesi için baskı yapanlar hakkında da, 1 yıl hapis ile15 bin avroya kadar değişen para cezası istenebilecek.

Tasarının meclisten sonra Senatoda da kabul edilerek eylül ayının ortalarında yasallaşması bekleniyor. Peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde yasaklanmasını öngören yasa tasarısının yumuşatılması için muhalefetteki Sosyalist Parti de bir yasa teklifi sunmuştu. Yasağın sınırının daraltılmasını isteyen Sosyalist Parti, yüzü örten giysilerin sadece hükümet binaları, toplu ulaşım araçları, hastane ve banka gibi yerlerde güvenlik gerekçesiyle yasaklanmasını önermişti.

Belçika’da da, benzer bir yasak parlamentonun alt kanadından geçmişti.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bir cevap yazın