Laik yobazlar her yerde aynı: Peçeli kadına saldırı

Fransa’da Müslümanlara yönelik ırkçı eylemlere bir yenisi daha eklendi. Elbise mağazalarından birinde eşiyle dolaşan Müslüman bayan önce yanından geçen kadının peçesine laf attığını işitti. Aralarında başlayan tartışmanın sonunda Fransız avukat, genç kadının peçesini herkesin önünde çekip çıkardı. Olaya peçeli kadının eşi ve dükkan sahibi müdahale etti. Daha sonra avukat kadının, kızının ve peçeli kadının karakolda ifadeleri alındı.

Avrupa’da Müslümanlara karşı ırkçılık eylemlerine bir yenisi daha eklendi. 60 yaşında Fransız avukat bayan, Fransa’nın Nantes Şehri yakınlarındaki Tregna’da bir elbise dükkanında gördüğü peçeli Müslüman bayanın peçesini çıkardı. Bu olay, Fransa’da peçe olgusu nedeniyle yaşanan gerginliği daha da artıracak gibi görünüyor.

Daily Mail İngiliz Gazetesi olayı şu şekilde aktardı: “Olay geçen Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleşti. İslam’a sonradan giren 26 yaşındaki Fransız bayan Nantes Şehri yakınındaki Tregna’da bir elbise mağazasında geziyordu. Müslüman bayan aniden taktığı peçe hakkında kaba bir söz işitti. Bu kaba sözü Fransız avukat bir bayan sarfetmişti. Fransız avukat sözlü tacizinde Fransa’da bir elbise mağazasında gezen peçeli bir bayan görmek istemediğini söyleyerek hükümetin peçe yasağı kararını en kısa zamanda uygulamaya koymasını temenni ettiğini ifade etti. Ardından Müslüman bayanı “Fransa’nın cehennem elçisi” sözleriyle nitelendirdi.

Avukat kadın ve kızı ile peçeli Müslüman bayan arasındaki tartışma giderek uzadı. Sonunda avukat bayan peçeli bayana saldırdı ve herkesin önünde peçesini çıkardı. Bunun üzerine Müslüman bayanın eşi ve dükkan sahibi üç bayan arasındaki tartışmayı sona erdirmek için müdahale etti. Müslüman kadının eşi kendisini alarak biraz uzaklaştırdı. Ardından polis tarafından tutuklanan avukat kadın, kızı ve Müslüman bayan karakola götürüldü. Orada peçeli Müslüman bayan, kendisine karşı avukat tarafından ırkçı ve dini ayrımcılık yapıldığı suçlamasında bulundu. Avukat da Müslüman bayanı kendisine saldırmakla suçladı.

Musa Eren / Timeturk

Bir cevap yazın