ABD ve NATO, Kandahar’ı yine kana buladı

Afganistan’daki kaynakların bildirdiğine göre Amerikan birlikleri, Kandahar’a bağlı olan Şah Valikot’ta 35 sivili acımasızca katletti. Amerika’nın saldırısında şehid olan sivillerin çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu öğrenildi. Şehidlerin yanı sıra saldırıda çok sayıda sivilin de yaralandığı bildirildi.

Taliban sözcülerinden Yusuf Ahmedi’nin bildirdiğine göre saldırı, Amerika ordusunun Taizak köyüne 8 savaş helikopteriyle indirme yapmak istemesi üzerine gerçekleşti. Öncelikle köydeki sivil yerleşim alanlarını gelişigüzel kurşunlayan Amerikalı askerler sonrasında da ağır silahlar kullanmaya başladılar. Saldırı sırasında çok sayıda ev yerle bir olurken tarım arazileri de tahrip oldu.

Bölge halkı, ne bir Taliban savaşçısının ne de Taliban’a bağlı bir merkezin olduğu Taizak köyüne neden saldırıldığını ve neden onca sivilin katledildiğini hala anlayabilmiş değil.

Bilindiği üzere Amerika ordusu 4 gün önce de Kandahar’a bağlı olan Argandab’daki düğün merasimini insansız uçaklarla vurmuştu. Bu saldırıda da 40 kişi şehid olurken 70’den fazla sivil de yaralanmıştı.

isra haber

Bir cevap yazın