Berhan Şimşek: Çarşafı fukaralıktan giyiyorlar

CHP İstanbul İl Başkanlığı görevini Gürsel Tekin’den devir alan Berhan Şimşek “Bizim kadınlarımız kara çarşafı fukaralıktan giyer. Kars’tan, Erzurum’dan, Bayburt’tan gelirken, pardösü alacak parası yoktur” dedi. Vatan Gazetesi’ne röportaj veren Gürsel Tekin’in çarşaf açılımına dair soruya verdiği sözler, gazeteye şöyle yansıdı:

“Gürsel Tekin benim kardeşim, arkadaşım, dostum. Ama bu değişimler gazete manşetleriyle olmaz. Yaptığınız işlerin, projelerin insanların hayatına dokunması lazım. Bir şey yaparsın, günlerce konuşulur, yazılır. Ama arkanıza baktığınızda bir arpa boyu yol gidilmemiştir. Önemli olan tartışılan işler yapıp manşette kalmak mı, yoksa hayata dokunan işler yapmak mı?

Çarşaf açılımında ne yaptık? Çarşaflıları partiye üye kaydettik mi, daha sonra bir çarşaflı daha geldi mi? Çarşafa rozet takmak bu işin albenisi…. CHP’ye açılım değil katılım gerek.

Ben o bacımın kara çarşafın altında yaşamasından yana değilim. Kuran’da örtünün denmiş ama böyle değil. Birkaç tarikatta çarşaf vardır. Kalanı fukaralıktandır. Kars’tan, Erzurum’dan, Bayburt’tan gelirken bir pardösü alacak para mı var? Kadıncağız kara çarşafı alıyor, on yıl giyiyor. İkisini karıştırmayalım. Benim anam da başörtülüydü, bacılarımdan da örtünen var. Ama bunu simgeleştirmek yanlış.”

Kaynak: Vatan

 

Bir cevap yazın