Erkeklerden LYS’deki yasağa başörtülü protesto

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Yerleşkesi’ne gelen erkekler, başlarına bağladıklarını eşarplarla üniversiteye girmek istedi. Önce güvenlik görevlilerinin izin vermediği grup, daha sonra yerleşke önünde eylem yapmak isteyince, girişlerine izin verildi. Grup adına açıklama yapan Halil İbrahim Pekmez, başörtüsü yasağının tarihçesini anlatıp, başörtülü kızlarının üniversiteye girişlerinin engellenmesine anlam veremediklerini söyledi. Başörtüsü yasağının bir an önce kaldırılmasını isteyen Pekmez, bu konuda ilgililerden destek beklediklerini kaydetti.

Grupta yer alan Emin Ünalan ise başörtülü kızların okula girişlerine izin verilmezken, erkeklere izin verilmesinin çelişki olduğunu belirtti. Ünalan, “Bizim okula alınmamızın, yasakların delinmesine vesile olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Gruba destek veren öğrenci velisi Mehmet Gül, kızının LYS’ye hazırlandığına dikkati çekerek, “Hafta sonu okula gelip, kızımla sınava gireceği yeri görmek istedik. Ama kızımın içeri girişine izin vermediler. Bu nasıl bir iştir anlamıyorum. Kızım kapı girişinde rencide edildi. Kızım görmediği bir yerde sınava girecek.” şeklinde konuştu.

dünya bülteni

Bir cevap yazın