Kocaeli 272. hafta: Kur’an eğitimine özgürlük!

“Herkes düşünce, din ve vicdan özgürlüğüne sahiptir. Bu hak, din veya inancını tek başına veya topluluk halinde, aleni veya gizli olarak ibadet, öğretim, uygulama ve ayin yapma biçiminde açığa vurma özgürlüğünü de içerir.” Türkiye tarafından da onaylanan Avrupa insan Hakları sözleşmesi 9.madde 1.fıkrasında yukarıda da belirtildiği gibi dini eğitimin genel çerçevesi çizilmektedir.

28 Şubat darbe sürecini inşa eden güçlerin cinnet halinde dini olan her şeye müdahale etmelerinin bir sonucu olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda değişiklik yapılarak Kur’an kurslarına katılabilme yaşı 12 ye çıkarılmıştır.

Bu kanun halen yürürlüktedir ve açılım ve demokratikleşmeyi dillerinden düşürmeyen mevcut iktidarın hiçbir yetkilisi darbe artığı bu kanunu değiştirmeyi düşünmemektedir. Yasa değişikliği yaparak çocuklarımızın Kur’an öğrenmelerinin önüne geçen güçler tarihin karanlık sayfalarında yerlerini aldılar. Şimdi sorumluluk 2002’den bu yana iktidarda olan ve çözümü erteleyen Ak Parti iktidarındadır.

Her sene okulların kapanmasıyla ailelerin birçoğu Kur’an-ı Kerim’i okuyabilmesi ve günlük yaşamda gerekli olan dini bilgileri öğrenebilmesi için, tatillerinden feragat ederek, çocuklarını Kur’an kurslarına göndermektedirler.Yaz Kur’an kursları çeşitli aktivitelerin de eklenmesiyle yıl içinde okullarda bunalan çocuklarımıza bir sosyalleşme ortamı sağlamaktadır.

Yaz Kur’an kurslarının yasal bir zemine kavuşmasını sağlamak ve velilerin gönül rahatlığı ile çocuklarını bu kurslara gönderebilmesi için Mazlumder Ankara şubesi 2009 Haziran’ında bir imza kampanyası başlatmış ve bu kampanya kısa zamanda tüm yurda yayılarak onbinlerce imza toplanmıştı. Mazlumder Kocaeli şubesi de kısa sürede topladığı onbin imza ile bu kampanyaya katılmıştı.

Sivil toplumun baskısıyla açıklama yapmak zorunda kalan Bakan Faruk Çelik, Yaş sınırının en kısa zamanda kaldırılacağını ifade etmiş fakat ne yazık ki bu açıklamaların devamı gelmemiştir. En tabi hakkımız olan çocuklarımıza inancımızı ve kutsal kitabımızı özgürce öğrenebilmelerinin yolunu açacak yasa değişikliğinin yapılabilmesi için imza kampanyasını yeniden başlatıyoruz.

Kocaeli’nin değerli insanları,Bu kampanya ile mevcut yasanın değiştirilmesini sağlama yolunda elimizi tekrar taşın altına koymuş olacağız. Kocaeli’de gerçek bir sivil toplum geleneği oluşumunda katkısı yadsınamayacak kadar büyük olan Mazlumder Kocaeli şubesi sizlerin de desteği ile haklarımız için mücadeleye devam edecektir.

KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU

Bir cevap yazın