Orgeneral Başbuğ, eşi başörtülü diye bürokratı kovdurtmuş

Sabah Gazetesi yazar Sevilay Yükselir’in köşesinde yayınladığı bir mektup, Orgeneral İlker Başbuğ’un başörtüsüne karşı yaklaşımını da ortaya çıkardı. Söz konusu mektup, THY`nin Tanzanya hat açılışına eşi ile birlikte katılan Prof. Dr. Erman Tuncer`dendi. Tuncer, ilk olarak yayınlanmasını istemediği mektubun daha sonra köşeye girmesine ikna olmuştu. Mektubunda Tuncer başından geçen olayı şöyle anlatmış: “Sayın Genelkurmay Başkanı Birinci Ordu Komutanı iken Maslak`taki TİM açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adına eşimle birlikte katılmıştım. Protokol gereği Sayın Başbuğ ve eşi ile yan yana oturmamız gerekiyordu.

Sezen Aksu sahne almadan az önce İlker Paşa ve eşi salona teşrif ettiler. Ancak kendileri eşimin başörtüsünden dolayı bizimle birlikte oturmak istemediklerini bildirdiler. Bunun üzerine sonunda salondan kovulduk. Paşanın eşinin söylenmesini hayatım boyunca unutamayacağım.”

Yasakçıların egemenler olması sebebiyle oluşan korku atmosferi, başına gelen zulüm karşısında insanları haklarını aramaktan dahi korkar hale getirmişken, yasağın ve yasağın kaynağı olan Kemalist egemenliğin hâlen gündeme alınmak istenmemesi ibret verici bir hal olarak sürüyor.

Bir cevap yazın