AYM paketteki bazı maddeleri kısmen iptal etti

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa değişikliği paketinin bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada, paketin tamamının şekil yönünden iptali konusundaki iddiaların reddedildiğini açıkladı.

Kılıç, “8.,14.,16.,19.,22., 25. ve 26. maddelerinin incelenmesine oy çokluğuyla karar verilmiş ve denetim sonucunda Anayasa Mahkemesi’nin yapısına ilişkin maddenin 4. fıkrasında geçen, “Her üyenin ancak bir aday için oy kullanabileceğine ilişkin” ibare iptal edilmiştir.” dedi.

Hukukçular, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararın hem olumlu hem de olumsuz yönleri olduğunu söyledi. Referandumun önünün açılmasını olumlu bulan hukukçular, Anayasa Mahkemesi’nin esasa girmesini ise anayasaya aykırı buldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisini aşarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesine müdahale ettiğini söyledi. Mahkemenin şekilden inceleme yapması gerektiğini belirten Kılıç, ”Mahkeme esasa girerek yetkisini aşmıştır.” diye konuştu.

Mahkemenin kararına AK Parti’den ilk tepkiyi gösteren Kılıç, erken seçimin olmayacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın