9. Kolordu Komutanlığı lojmanlarında “başörtüsü” fişlemesi

Erzincan’daki Ergenekon davasının bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’e bağlı 9. Kolordu Komutanlığı lojmanlarına gelen ziyaretçi ve çocuk bakıcısı kadınların tek tek fişlendiği ortaya çıktı. Askeri istihbarat raporuna göre, ziyaretçilerle birlikte ev sahibi subay ve astsubayların kişisel bilgileri de belgeye işlendi.

Askeri istihbarat tarafından 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç’a iletilen belge, askeri personelin kaldığı Erzurum’un Gez Mahallesi’ndeki lojmana giriş çıkış yapan ziyaretçi ve çocuk bakıcısı kadınların ‘başörtülü-türbanlı’ diye tek tek fişlendiğini ortaya koydu.

İĞNELİ DUR, İĞNESİZ GEÇ

Lojmana ziyaretçi ve bakıcı olarak giren bazı kadınların başörtü bağlama şekilleri konusunda uyarıldığı da belgede yer alan bilgiler arasında.

Fişleme belgesinde Üsteğmen E.U’ya gelen bakıcı Z.A ve Uzman Çavuş E.Ö’ye gelen bakıcı B.B. için şu ifadeler yazılı: “Türban takmakta. Nizamiyedeki personelin ikazıyla türbanını, başörtüsü bağlama şekline çevirmektedir.”

GİZLİ: KAPICININ KIZI ÖRTÜLÜ!

‘Gizli’ ibareli fişleme bilgisinde “lojmanda çalışan kapıcılar’ bölümünde, “B.A’nın kızının türbanlı, Y.K’nın eşinin türbanlı olduğu tespit edilmiştir” ifadeleri yer alıyor. Belgede “Bir hafta boyunca değişik saatlerde icra edilen gözetleme faaliyetiyle türbanla içeriye girenler” bölümünde ise yapılan fişleme sonuçları aktarılıyor.

aktifhaber

Bir cevap yazın