Akyazı 180. Eylem: Halkın inançlarıyla uğraşmayı bırakın

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 180. Basın açıklamasında beraberiz.Türkiye’de yıllardır başörtüsüne hukuksuzca yasak uygulayanlar, kur-an eğitimine yaş sınırlaması getirenler aynı yasağı Kıbrıs’ta da uygulamaya koydular. Zalimce canice uygulama bu yasaklar sebebi ile on binlerce insanın hayatı karardı. Maneviyatsız yetişen gençliğe verdikleri zararlar ortadadır.

 180 haftadadır Haykırmamız bu fütursuzca uygulanan yasakların zulmün kalkması içindir. Bu kararlılığımızı sürdüreceğiz. Kıbrıs’ta yıllardır uygulanan din eğitimi yasağı kısmen azaldı zannederken son günlerde militarizmin baskıcı yüzü açığa çıktı. Kıbrıs hükümetinin halkın istediklerini dikkate almalı din eğitiminin önündeki engelleri kaldırmalıdır. Halkın inançlarıyla, değerleriyle uğraşmaktan Türkiye’deki ve Kıbrıs’taki yönetimler vazgeçmelidirler.  

Hollanda da çarşaflı olduğu gerekçesiyle bir Müslüman kadının toplu taşıma aracına bindirilmemesi, ayrımcılık yapılmasını şiddetle kınıyoruz. Daha sonra toplu taşıma şirketinin Müslüman kadını otobüse almayan şöför hakkında soruşturma başlatmasını olumlu buluyoruz. Umarız ülkemizde yasakçılara karşı soruşturma açılacak günler uzak değildir.

Her konuda görüşlerini kamuoyuna deklare etmeye çalışan askeri bürokrasinin gün geçmiyor ki başörtüsüne karşı uyguladıkları yasağı duymayalım.

Son örnek 9.kolordu komutanlığında başörtüsü fişlemesi yapılmasıdır. Artık milletin başörtüsüyle inançlarıyla uğraşmayı bırakın. Stretejinizi halkın huzur ve barış içerisinde yasaması için yapın. Sizden beklediğimiz budur.

Bugün saat 16:00’da İstanbul taksim’de İslami duyarlıklı sivil toplum kuruluşlarının ‘barış ve kardeşlik için silahlar sussun’ çağrısıyla hep birlikte yürüyoruz miting ve yürüyüşünü destekliyoruz. Çözüm noktasında alternatif bir adres olma girişimlerini alkışlıyoruz.

Gelecek hafta cumartesi günü saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz. 

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya İl Bşk.Yrd.

Mahmut ALEMDAR

Bir cevap yazın