İngiltere de burka yasağını konuşuyor

Birçok Avrupa ülkesinde tartışılan Müslüman kadınların yüzleri dahil tüm vücutlarını örttükleri burkanın yasaklanması şimdi de İngiltere’nin siyasi tartışma konusu oldu. Muhafazakâr bir milletvekili, yasak için Avam kamarasına bir kanun teklifi sundu. Göçmen bakanı Damian Green ise Burka yasağı planlarını reddetti.

İngiliz milletvekillerinden Philip Hollobone, ‘Independent’ gazetesine verdiği demeçte, İngiltere’de Müslüman kadınların yüzlerini örtmelerinin yasaklanması gerektiğini söyledi. Avam kamarası milletvekillerinden Hollobone’nin kanun teklifi Aralık ayında İngiltere Parlamentosu tarafından değerlendirilecek.

Gözlemciler kanun teklifinin çoğunluğun desteğini alamayacağını tahmin ediyorlar. Milletvekillerinin çoğunluğu ve koalisyon hükümetinin muhafazakâr ve liberal üyeleri burka yasağını reddediyorlar.

‘YouGov isimli bir kurumun yaptığı istatistiğe göre her üç İngiliz’den ikisi, Fransa’da olduğu gibi burka yasağı getirilmesini istiyormuş.

‘Çarşaf Özgürlüktür’

Çarşafın kamusal alanda giyilmesinin yasaklanmasına karşı çıkan Muhafazakâr Parti’nin çevre bakanı Caroline Spelman ise çarşaf giyen kadınların daha güçlü olduklarını savundu.

Spelman şöyle konuştu: “Bu ülkede yaşayan bir kadın olarak, ne giyip ne giyemeyeceğimin bana söylenmesini istemiyorum. Ben Afganistan’a gittim ve bir kadının neden çarşaf giymek isteyebileceğini sanırım artık daha iyi anlıyorum.

Bu onların kültürünün bir parçası. Onların dışarı çıkarken çarşaf giymek istediklerini kabul etmek, anlayış göstermenin bir gereğidir.

Burası özgür bir ülke, biz insanların özgürlüklerine önem veririz. Bir kadın için de her sabah kalktığında ne giyeceğine karar verebilmek onu gücünü gösterir.”

Dünya Bülteni/ Ntvmsnbc

Bir cevap yazın