Kimlikteki başörtülü fotoğraf izne bağlı

Hizb-ut Tahrir örgütü ile bağlantılı olduğu iddia edilen Davet teşkilatının 17 Temmuzda Kırım Ukrayna Akademik Müzikal Tiyatrosunda organize ettiği konferansta başörtülü fotoğrafların kimliklerde kullanılabilmesi için Ukrayna’nın üst düzey yetkililerine başvurma kararı alındı.

“Çağdaş Demokrat Toplumda Müslüman Kadının Aktüel Sorunları” adlı konferansa 835 iştirakçinin kayıtlı olarak katıldığı açıklandı. Konferans, İstanbul Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı Kuran kursundan mezun olan ve İslam’ın Temelleri ve Kur’an okuma dersleri veren Gülşen Fetlayeva’nın Kura’an okumasıyla açıldı.

Konferansta İstanbul Marmara Ünversirtesi mezunu filolog Elvira Yanikova “Şeriat Kıyafeti- Kadının Alaah (C.C.) Karşısındaki Zorunluluğu) konusunda Ukrayince ve İngilizce öğretmeni Lütfiye Zudiyeva, “İslam’ın ve Müslüman Kadının Olumsuz İmajının Oluşturulmasında Medyanın Rolü” konusunda, Mavile İbragimova, “Bütün Dünyada Ülkeleri Hükümetlerinin Başörtüye Karşı Verdiği Mücadelede Müslüman Kadınlarının Tutumu” konusunda, ekonomist Emine Boriyeva ise “Ukrayna’nın Çelişkili Demokrat Kanunları Alanındaki “Başörtü Davası”” konusunda konuşma yaptılar.

Konferans sonucunda bildiri kabul edildi. Bildiride Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, Ukrayna Verhovna Radası Başkanı Vladimir Litvin, Ukrayna Verhovna Radası İnsan Hakları Yetkilisi Nina Karpaçova, Ukrayna Adalet Bakanı Aleksandr Lavrinoviç, Ukrayna İçişleri Bakanı Anatoliy Mogilyov ve Ukrayna Din İşleri Devlet Komitesi Başkanına kimliklere başortülü fotoğrafın yapıştırılması konusunda başvuru yapılması kararlaştırıldı.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

Bir cevap yazın