Sivil mücadele kazandı, TMK nihayet değişti!

Başta Çocuklar için Adalet  Çağırıcıları (ÇİAÇ) olmak üzere bir çok aktivistin uzun süredir devam eden mücadelesi, harcanan emeğin karşılığını aldı. Binlerce çocuğu mağdur eden Terörle Mücadele Kanunu (TMK), Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından değiştirildi. Terör suçlusu olarak şu anda hapiste kötü koşullarda tutulan 400 ve yargılanan 4 bin Kürt çocuğun durumu, TMK’daki değişikliklerle birlikte iyileşti. Değişikliğe göre  TMK kapsamında suçlanan çocuklar yetişkinlerle birlikte özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde değil, çocuk mahkemelerinde yargılanacak. Çocuklar hakkında ağır ceza mahkemelerine özgü soruşturma ve kovuşturma hükümleri uygulanmayacak.

Ayrıca eylemlere katılan çocuklar, “örgüt üyesi olmadığı halde örgüt adına suç işlemek” suçundan yargılanmayacak. Bu iddiayla tutuklanan çocuklar da serbest bırakılacak. Gösteri ve yürüyüşlerde ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmadığı iddia edilen çocuklara verilen cezanın üst sınırı 3 yıl olarak kaldı, ancak alt sınırı bir buçuk yıldan altı aya indirildi. Eylemlerin düzenleyicileri için ise yarı oranında arttırıldı. Polise cebir ve tehditle direndiği iddia edilenlere, üçte bir ile yarı oranında ceza artırımı uygulanacak.

Sivil inisiyatifin çabası sonuç aldı

TMK mağduru çocukların durumu, birçok farklı kesimden aktivisti birlikte mücadeleye sevk ederken, gerek Türkiye ve gerekse dünya kamuoyunca ciddi bir faaliyet yürütüldü…

Çocuklar için Adalet Çağırıcıları adıyla oluşturulan platformun öncülüğünde mahkemelere gidildi; eylemler ve basın açıklamaları yapıldı, imza kampanyaları düzenlendi, belgeseller hazırlandı, başta TBMM olmak üzere birçok ülkenin meclisinde konu gündeme getirildi, Hükümet üzerinde sivil bir baskı mekanizması kurulması için çalışmalar yürütüldü…

Ve yapılan tüm faaliyetlerin sonucunda TMK değişti.

ÇİAÇ tecrübesi, haksızlıklar karşısında adalet ve özgürlük için verilen sivil mücadelenin karşılıksız kalmayacağını göstermesi açısından somut bir örnek oldu.

Taleplerinin peşini sonuna kadar kovalamaktan vazgeçmeyecek sivil bir iradenin, toplumsal sorunların çözümü noktasında gerçekten önemli bir rol oynayacağı da bu tecrübeyle bir kez daha ispatlandı.

Sorunların çözümünde ısrarcı ve takipçi olanların kazanacağını gösteren Çocuklar İçin Adalet Çağırıcıları oluşumunu tebrik ediyoruz.

Platform Haber

Bir cevap yazın