Akyazı 181. Eylem: 35. Madde kaldırılsın!

Türkiye’de sivil iradeye karşı derin ve gizli örgütlenmelerle darbe planları  hazırlayan çevrelere karşı hukuki sürecin işlemekte olduğunu görmek memnuniyet vericidir. Dün İstanbul 10. Ağır Ceza  Mahkemesinde görülen ve kamuoyunda ”Balyoz Darbe Planı” olarak bilinen davada haklarında yakalama emri çıkarılan 102 sanık arasında, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu’nun yer alması oldukça manidardır. Ordunun en üst düzey komuta kademesinin bu tür bir davada tutuklu sanık sıfatı ile yargılanmaları, ordunun içinde bulunduğu durumu yansıtması bakımından ayrı bir önem taşımaktadır.

Türkiye’nin yeni darbe teşebbüslerine artık tahammülü olmadığı gibi geçmişte yaşanan darbelerle hesaplaşmak için önümüzde önemli fırsatlar bulunmaktadır. Darbecilik gibi başlı başına bir hukuksuzluk ve keyfilik anlamına gelen uygulamalarla yüzleşmek açısından 12 Eylül 2010 tarihindeki referandum ile 12 Eylül darbecilerine de yargı yolunun açılması, darbe heveslilerinin özlemlerini boşa çıkarmış olacaktır. Bununla birlikte darbecilerin anayasadan ilham almak için sürekli olarak istismar ettikleri TSK İç Hizmet Kanununun 35.maddesinin de tümüyle değiştirilmesi gerekmektedir. Sadece darbe zihniyetli askerlerin değil onların uzantıları olan sivil siyasetçilerin de yıllarca hararetle savundukları bu madde, ne yazık ki ordunun darbe yapmaya hakkı olduğu hatta bunun bir görev olarak algılanması gerektiği yönünde yorumlanmıştır. Cumhurbaşkanı Sayın Gül başta olmak üzere ana muhalefet partisinin lideri tarafından da dile getirilen ve 35.maddenin değişmesi gerektiği yönündeki açıklamaları hükümetin ciddiye alarak gerekli düzenlemeyi biran önce yapması beklenmektedir.

Darbelerin ve yeni darbe teşebbüslerinin olmadığı, hukukun ve özgürlüklerin egemen olduğu bir ülkede yaşamak umuduyla gelecek hafta cumartesi günü saat 12.30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına

Mazlum der Akyazı Şube Başkanı

Burhan ÇİMŞİT

 

Bir cevap yazın