Kocaeli 275. Eylem: Darbeciler yargılansın!

Türkiye derin sancılar çekerek,bir demokratikleşme haftasını daha geride bırakıyor.Halk dilinde “Anayasa İyileştirme Çalışması “ da denilen Anayasa Değişiklik Paketi , yapılan tartışmalarla belki daha iyi anlaşılmaya çalışılıyor , belki gerekliliği vurgulanıyor , belki de önemsizleştirmek isteniyor.Hiç şüphe yok ki söylemleriyle zaman zaman kendiyle çelişenler , yaptıkları yorumlarla bizleri hayretler içinde bırakmaya devam ediyorlar.
           
            Yerleşmiş statükonun bozulmasından korkanlar,laiklik ve ulusalcılık şemsiyesi altında , neredeyse darbe çığırtkanlığı yapıyorlar.Türkiye nin köklü sorunlarından biri olan Darbe Anayasasıyla yönetilmek , halen bazı kesimlerce kesintisiz bir şekilde savunulmakta ve bu kesimlerce çözüme köstek olunmaktadır.Yapılan açıklamalar haliyle vicdanlarda ve akıllarda bazı sorular bırakmaktadır..
 
            Darbe zamanı ülke yönetiminde söz sahibi olan ve en fazla etkilenen kesim olan sol zihniyet , acaba neden darbecilerin yargılanmasına hayır diyor?
 
            Yargının parti kapatmasının önüne geçecek düzenlemeye , bundan dili defalarca yanan kesim acaba neden hayır diyor?
 
            Darbe ürünü olan Anayasa Mahkemesi ve HSYK gibi yapıların taraflılığını yok edecek ve çok sesliliğini artıracak değişikliğe acaba neden hayır deniliyor?
 
            Toplu sözleşme ve grev hakları genişletilen bazı sendikalar , kendi yararlarına olan bu değişikliğe neden hayır diyor?
 
            Vesayetin kırılmasını istemeyenler acaba neden hala vesayet dikteleri altında yaşamakta ısrar ediyor???…..
           
            İçeriğinden çok , kimin yaptığıyla ilgilenenler öyle görülüyor ki ,süreci imkansızlaştırmak ve iptal etmek adına her şeyi yapıyorlar ve yapacaklar.En iyi cevabı halkın vereceği bu konuda  yapılması gereken önemli işlerden bir tanesi ,Anayasa Değişiklik Paketi içeriği konusunda halkın yeterince bilgilendirilmesi.Şundan emin olunmalıdır ki , referandum konusunda halk yeterince bilgilendirilirse sonuç daha farklı olacak ve demokratikleşme adına daha sağlıklı bir sonuç alınacaktır..
 
            Son olarak şunu belirtmek isteriz ki , zaman artık eski zaman değildir.Artık her yerden duyulan ses , bir zamanlar gibi , tank sesleri , tüfek sesleri , darbeci askerin ayak sesleri değildir..Artık duyulan ses sivil insiyatifin,yani halkın sesidir…
 
            Katılımınız için hepinize teşekkür ederiz.
 
 
            Mazlum-Der Kocaeli Şubesi Adına
                                  
Sezer ÇORMAN

Bir cevap yazın